Artykuły

Nowoczesna, atrakcyjna, przyjazna. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

5Projekt: NOW Biuro Architektoniczne Łódź
Architekt prowadzący: Andrzej Owczarek
Data realizacji: 2011/2012
Lokalizacja: al. Wojska Polskiego 71
Inwestor: Uniwersytet Zielonogórski
Kubatura obiektu: 34 847,80 m sześciennych
Powierzchnia całkowita: 8 016,01 m kw.
Powierzchnia użytkowa: 7 293 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 1 499 m kw.
Generalny wykonawca: Skanska SA Oddział Poznań
Środki: LRPO, MNiSW

Czytaj więcej: Nowoczesna, atrakcyjna, przyjazna. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

Trzecie miejsce. Biblioteki z potencjałem łączą w sobie to, co najlepsze

W 2012 roku na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, przygotowano raport „Po co Polakom biblioteki?" [1]. Materiał odpowiada na dwa zasadnicze pytania: co ludzie robią w bibliotekach i jakie mają z tego korzyści. Jak wynika ze sprawozdania, z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości. Przychodzi się tu nie tylko po książki. Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu, gdzie mogą obejrzeć film, podyskutować czy pograć na komputerze. Blisko 700 tysięcy dorosłych załatwia w bibliotekach codzienne sprawy, jak np. opłacanie rachunków.

Czytaj więcej: Trzecie miejsce. Biblioteki z potencjałem łączą w sobie to, co najlepsze

Biblioteka - terytorium dla życia

1_Tatiana_BuchancewaWołogodczyzna jest krainą „białych nocy", błękitnych jezior, leśnych przestworzy i białokamiennych starodawnych miast, „Północną Fiwaidą", rozsławiającą Rosję znanymi klasztorami i świętymi. To jeden z największych obwodów europejskiej części Rosji, którego terytorium stanowi 145,7 tys. km kw. Obwód ten zamieszkuje 1 136 717 mieszkańców.

Czytaj więcej: Biblioteka - terytorium dla życia

Otwarta przestrzeń biblioteki młodzieżowej

Olga_AnfimowaSwoje wystąpienie chciałabym zacząć od cytatu amerykańskiego pisarza Edgara Doctorowa: „Trzy najważniejsze dokumenty, które wydaje człowiekowi społeczeństwo, to akt urodzenia, paszport i karta biblioteczna".

Istnieją setki określeń bibliotek, jednak ich istota nie jest ujednolicona. Przyczyn należy upatrywać w tym, że mowa o najbardziej uniwersalnych instytucjach ze wszystkich stworzonych przez człowieka.

Czytaj więcej: Otwarta przestrzeń biblioteki młodzieżowej

Między agorą a jarmarkiem

Pawe_BraunBez wątpienia biblioteki znajdują się obecnie w jednym z najciekawszych momentów w swojej historii. Zarówno cyfryzacja zbiorów, jak i powszechny dostęp do wiedzy zgromadzonej online stawia pod znakiem zapytania rolę, a nawet potrzebę istnienia naszych placówek.

Czytaj więcej: Między agorą a jarmarkiem