Wokół czytelnictwa dziecięcego


Programowanie w bibliotece

warsztatyW bibliotece miejskiej w Szprotawie w ramach grantu „Link do przyszłości" zostały zorganizowane interaktywne warsztaty z programowania z wykorzystaniem robotów Finch. Uczestnikami projektu byli uczniowie szprotawskich szkół podstawowych i gimnazjów zainteresowani programowaniem. Celem projektu jest zainteresowanie młodych nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy.

Czytaj więcej: Programowanie w bibliotece

Akademia Bajki Polskiej

IMG_0747Wiele bibliotek stara się ożywić czytelnictwo wśród dzieci. Witnicka książnica i Przedszkole Miejskie „Bajka" otworzyły Akademię Bajki Polskiej. Tak oto powstała „Uczelnia niższa" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

Czytaj więcej: Akademia Bajki Polskiej

„Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?”

Projekt edukacyjny od pomysłu do...

Zanim narodził się pomysł...

projekt_zwierzZanim narodził się pomysł na projekt edukacyjny dla dzieci „Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?", przegadałyśmy ze sobą wiele godzin (autorka artykułu oraz Natalia Kononowicz – pracownik Biblioteki Piotrusia Pana), „przetestowałyśmy" dzieci, książki i same siebie, w końcu nawiązałyśmy współpracę z zielonogórskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt.

Czytaj więcej: „Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?”

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

4Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo", działający przy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której nie zabrakło głośnego czytania, zabaw oraz tęczowego tortu. Wysłuchaliśmy też wykładu Marzanny Kuszyńskiej, dyrektora regionalnego Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki.

Czytaj więcej: Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Pokonferencyjne przemyślenia

16 kwietnia bieżącego roku w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca tematyki literatury dla młodszych i starszych dzieci. Konferencję zorganizowała Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Tematem tego naukowego spotkania, które odbyło się właśnie w Muzeum Literatury było: Wypowiedziane i przemilczane. Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Tytuł konferencji brzmi trochę przekornie i prowokacyjnie. Zmusza do zastanowienia się o czym tak naprawdę się mówi, a o czym woli się milczeć. Są bowiem zagadnienia „niewygodne”, budzące skrajne emocje, takie, o których ze względów społecznych, politycznych czy moralnych bezpiecznie nie mówić.

Czytaj więcej: Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Pokonferencyjne przemyślenia