Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Bibliotekarz Lubuski - Bibliotekarz Lubuski

Z archiwalnej półki

Historia pocztówką pisana

Kolekcja widokówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy jest cennym źródłem wiedzy o lokalnej historii. Witnicka biblioteka została założona w 1945 roku i od tej pory zajmowała różne lokale. Pierwszy znajdował się przy dzisiejszym placu A. Zabłockiego pod numerem 8. Na początku XX wieku w tym samym miejscu działała pracownia Hansa La Roche’a, fotografa i wydawcy pocztówek. W zbiorach witnickiej biblioteki znajdują się 42 jego prace. Cała pocztówkowa kolekcja liczy 589 egzemplarzy, które przedstawiają obiekty i pejzaże dzisiejszego miasta i gminy Witnica.

Czytaj więcej: Historia pocztówką pisana

O literackim ruchu ludowym na Ziemi Lubuskiej

Działania ludowego ruchu piśmienniczego na Środkowym Nadodrzu w zasadzie stymulowały trzy organizacje: ośrodki Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Gorzowie i Zielonej Górze w latach 1961-1981 [2], Stowarzyszenie Twórców Ludowych [3] organizujące imprezy kulturalne w Gorzowie i Przytocznej w latach 1978-1980 oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Starego Kisielina w latach 1990-1991.

Czytaj więcej: O literackim ruchu ludowym na Ziemi Lubuskiej

Adam Dekarczyk – pionier witnickiej kultury

 

altMiejska Biblioteka Publiczna w Witnicy powstała w 1945 roku i należy do najstarszych polskich bibliotek na Ziemiach Zachodnich. Nie powołała jej do życia decyzja administracyjna, ale prywatna inicjatywa miłośnika książek, a utrzymywali ją czytelnicy płacący abonament. Twórca biblioteki Adam Dekarczyk był nauczycielem, animatorem kultury i żołnierzem.

Czytaj więcej: Adam Dekarczyk – pionier witnickiej kultury

Nowoczesna biblioteka w barokowej przestrzeni

altWiele bibliotek XXI wieku kojarzy się z nowoczesną architekturą, przestrzennym wyposażeniem, kolorowymi aranżacjami i nowymi mediami. Ale są również biblioteki usytuowane w nietypowych budynkach, również nowocześnie zaaranżowane, wykorzystujące technologie informatyczne i zasługujące na miano Biblioteki XXI wieku. W takim właśnie budynku – perełce Żagania, czyli przepięknej barokowej rezydencji Pałacu Książęcym – mieści się Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu, która w roku 2012 zdmuchnie 65 świeczek na torcie urodzinowym.

Czytaj więcej: Nowoczesna biblioteka w barokowej przestrzeni

Biblioteki w Grünbergu

Do tej pory w cyklu „Z archiwalnej półki” zajmowaliśmy się historią bibliotekarstwa po roku 1945. Tym razem sięgniemy głębiej w przeszłość, przenosząc się do czasów przełomu wieków XIX i XX.

Biblioteka publiczna  

Tradycje książki w Zielonej Górze sięgają czasów średniowiecza. Miejscowa XIV-wieczna biblioteka parafialna zaliczana jest do najstarszych na obszarze Śląska. Przez wieki nie zaistniały jednak w mieście warunki korzystne dla rozwoju kultury książki. Zielona Góra nie stanowiła ważnego ośrodka politycznego, kulturalnego czy gospodarczego. Dopiero rozwój społeczno-gospodarczy miasta w XIX w. przyniósł ożywienie dla „świata książki”. Zaczęły powstawać zakłady drukarskie, pierwsze księgarnie i biblioteki. Zielona Góra musiała jednak długo czekać nim idee niemieckich teoretyków bibliotekarstwa publicznego - Benjamina Preuskera i Friedricha von Rauera[1] dotarły do miasta.

Czytaj więcej: Biblioteki w Grünbergu