Ile zła drzemie w człowieku? - Bibliotekarz Lubuski

Ile zła drzemie w człowieku?

spotkanie_witnicaWe wtorek 14 lutego gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy był zielonogórzanin, Przemysław Piotrowski. Spotkanie prowadził Roman Czarnecki, również mieszkaniec Winnego Grodu. Przemysław Piotrowski był dziennikarzem śledczym „Gazety Lubuskiej", obecnie pracuje na norweskiej platformie wiertniczej. Wydał dwie książki, trzecia ukaże się niebawem, czwartą pisze. Jednak, jak przyznał na spotkaniu, ma opory, aby nazywać się pisarzem: „jeszcze nie żyję z literatury". Pierwsza powieść, „Kod Himmlera", opowiada o tajemnicach związanych z kompleksem bunkrów „Riese" („Olbrzym") w Górach Sowich. Druga, „Droga do piekła", pokazuje zło drzemiące w człowieku, któremu majątek i władza zapewnia poczucia bezkarności. Jak czytamy w opisie, główni bohaterowie „z każdym dniem coraz bardziej zagłębiają się w matni pierwotnego zła, niewyobrażalnego okrucieństwa i zdziczałej przemocy." Autor zdradził czytelnikom niektóre sekrety pisarskiej kuchni. Większość jego bohaterów ma swoje pierwowzory w rzeczywistym życiu. W każdym opisywanym miejscu albo był, albo wiele o nim czytał i oglądał fotografie. Zbieranie materiałów jest czasochłonne ale satysfakcjonujące, bo jego powieści są chwalone za dobrze przedstawione realia. Złożona w wydawnictwie „Radykalni. Terror", pierwsza część cyklu „Radykalni" – jest thrillerem political fiction. Podejmuje temat radykalnego islamu i – jak zapewnia autor – jest niepoprawna politycznie. Czytelnicy witnickiej Biblioteki są umówieni z autorem na rozmowę o jego trzeciej powieści.

Wladysław Wróblewski