Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

ferie_2017W okresie ferii zimowych od 30. 01. 2017 r. - 10. 02. 2017 r. w Bibliotece w Świebodzinie zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji oraz wrażeń. W dniu baśniowym uczestnicy zajęć zmierzyli się z kojarzeniem baśni w oparciu o wylosowany przedmiot, rozpoznawali, z jakiej baśni pochodzą ilustracje, układali puzzle, a także odgadywali tytuły baśni na podstawie czytanych fragmentów. Podsumowaniem dnia baśniowego było kolorowanie plasteliną ulubionych bohaterów. W dzień „smerfowy" dzieci wystąpiły w niebieskich sweterkach i brały udział w konkursach sprawnościowych. W niebieskich balonach ukryto pytania dotyczące smerfów. Zadaniem dzieci było przebić balon, by odpowiedzieć na pytanie. W konkursie muzycznym po usłyszeniu dźwięku, odgadywały nazwy instrumentów. Następnie rozwiązywały zagadki, do którego Smerfa należy dany przedmiot. Brały udział w konkurencjach: „łowienie rybek", „sztafeta cukierkowa", przechodzenie przez niebieską wstążkę oraz układanie niebieskich puzzli. Dla dzieci dużym wyzwaniem był dzień „łamigłówki mądrej główki". Rozwiązywały: rebusy, zagadki słowne i matematyczne oraz krzyżówki. Wyszukiwały też różnice i łączyły kropki według kolejności numerycznej w obrazkach. Kolorowały jednakowo takie same figury i przedmioty oraz odnalezioną drogę w labiryncie. Oprócz łamigłówek zorganizowano dzieciom również zabawy ruchowe: „berek z klamerek", „rachunki w kątach", gra w kręgle „imiona". W dniu z Pippi Langstrumpf uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły i wspólnie układali puzzle z sylwetki Pippi. Następnie kolorowali złożony obrazek, zgodnie z przeczytanym opisem rymowanki o Pippi.

Do zabawy na czas „kto ma więcej piegów?" uczestników podzielono w pary. Jeden zawodnik pełnił rolę „piegusa", drugi odpowiadał za naklejanie piegów. Rekord należał do osoby, której udało się w krótkim czasie przykleić, aż 21 piegów. W innej zabawie dzieci z zawiązywanymi oczami przyczepiały warkocze do głowy Pippi. Pierwszy tydzień ferii w bibliotece zakończył dzień w starożytnym Egipcie. Dzieci dopasowywały odpowiednie nazwy do wszystkich reprezentantów warstw piramidy społecznej Egiptu. Układały obrazki przedstawiające słynne budowle. Rozpoznawały przedmioty, części ciała, zwierząt, które przedstawiały hieroglify na ilustracji i przystąpiły do próby napisania kilku znaków. Z prac plastycznych dzieci pokolorowały bogów starożytnych Egipcjan i wykonały sześciany, by zbudować z nich piramidę. W dniu gier i zabaw czytelniczych zorganizowano konkurencje z wiedzy o książkach, bibliotece i prasie oraz zabawy ruchowe: korona czytelnika, poszukiwanie pantofelka Kopciuszka, zabawy z piłeczką. W dniu magii, dzieci po ułożeniu puzzli na obrazkach rozpoznały sylwetki: Merlina, Dumbledore'a Harry'ego Pottera, Gandalfa, Gargamela, Panoramiksa, Pana Twardowskiego. Do odczytania tajemniczej wiadomości zapisanej świeczką, dzieci wykorzystały farbki. Po odkryciu nazw roślin, wyszukiwały je w atlasie roślin leczniczych. Podczas budowania domku z kart dla czarodzieja uczestnicy zajęć wykazali się dużą cierpliwością, a także delikatnością. Niektórym z nich udało się zbudować domek z 12 kart. W „poszukiwaniu smoczych jaj" w bibliotece brały udział wszystkie dzieci. Osoby, które znalazły „smocze jajo" musiały wykonać ukryte w nim zadanie np. trzeba było zrobić 5 przysiadów, jaskółkę czy odpowiedzieć na zagadkę. Były też „loty na miotle" i „przechodzenie pod miotłą". Inspiracją do zajęć stanowiły tradycyjne gry z książki „W co się bawić?" z serii Bolek i Lolek.

W zabawie „przedmioty od A do Z" uczestnik, który wymienił najwięcej przedmiotów na wybraną literę, określano mianem „Mistrza Słownikowego". Poszukiwacze „Skarbu pirackiego" w bibliotece musieli najpierw złożyć mapę, żeby odnaleźć pudełko z ukrytym skarbem. Poszukiwania nie trwały długo a skarbem okazały się ciasteczka o smaku malinowym. Były też konkurencje: „odpadanka", „kto pierwszy, ten lepszy", „rysowanie w ciemno", „cukierkowy książę", „sokole oko". Podczas dnia kolorowych zabaw z kredką, ołówkiem i farbami uczestnicy wykonali różne prace plastyczne: kwiaty z rolki po papierze toaletowym i z denka butelek. Natomiast z wiórek po zatemperowanych kredkach powstały piękne obrazki przedstawiające motyle, kwiaty, fale morskie, tancerki, głowy lwów. Ciekawym wyzwaniem plastycznym była zabawa ze Świerszczyka „ale draka rysuję zwierzaka". Każdy według wskazówek rysował różne zwierzęta. Po takich cennych radach dzieci z łatwością narysowały morsa, wilka, pająka, muchę, konika morskiego czy hipopotama. W piątek na zakończenie ferii zorganizowano Dzień w Czekoladowni pana Wonki. To był bardzo słodki dzień w bibliotece. Przed degustacją kostek czekolady uczestnicy brali udział w zabawie, która polegała na szukaniu tacek z naklejonymi informacjami o historii powstania czekolady. Potem zaznaczano i kolorowano na mapie konturowej świata kontynentów uprawy kakaowca. Z książki „Charlie i fabryka czekolady" uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wyglądała Czekoladownia pana Wonki. Na wystawce w bibliotece znalazły się różne rodzaje czekolad: mleczna, deserowa, biała, z bakaliami, nadziewana o smaku truskawkowym, wiśniowym, malinowym, karmelowym, z drobno posiekanymi migdałami i orzechami. Dla poczucia walorów każdej czekolady uczestnicy przystąpili do degustacji według wybranych wskazówek. Do „rozszyfrowania" danej czekolady wykorzystali swoje zmysły: wzrok, węch, smak, dotyk. Po ocenie każdy z nich stworzył swój własny ranking ulubionych czekolad.

Zorganizowane zajęcia podczas ferii stanowiły świetną zabawę, która pozwoliła dzieciom aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały słodki poczęstunek i symboliczne nagrody.

Ewa Kubik