Jak wytresować komputer?

Jak wytresować  komputer?
- W dawnych czasach wcale nie było tak źle. Ludzie pisali listy, dzieci  wychodziły na dwór. Ale i tak nie chciałbym żyć  w dawnych  czasach. Bez komputerów - mówi 10-letni Tomek z Klubu Zaprogramowani,  działającego od kilku miesięcy  w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie.
- Od świata  komputerów nie da się uciec. Warto więc skupić się na jego pozytywnych stronach – przekonuje Monika  Markowska, nauczyciel bibliotekarz,  założycielka klubu. 

-  Podczas zajęć  uczę dzieci komunikowania się z komputerem i wydawania mu poleceń.  To taka  gimnastyka dla mózgu, która uczy kreatywnego myślenia.  
Pierwsze zajęcie z programowania  odbywały się na dywanie.  Dzieci poruszały się krokiem  robotów  i dzięki  temu poznały tak trudne słowa jak sekwencje, bloki i pętle.
- Programowaliśmy też robocika Mio, wykonywał wszystkie nasze polecenia – mówi 10. letnia Blanka.
- Programowanie jest tak fajne, że jeżeli w przyszłości nie zostanę bramkarzem, to będą zawodowo programować gry – zapewnia jej kolega Adam.
Zajęcia w Klubie Zaprogramowani odbywają się co dwa tygodnie w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Uczestniczy w nich dziesięcioro dzieci.

Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska