Bal w krainie baśni Andersena - Bibliotekarz Lubuski

Bal w krainie baśni Andersena

W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, 3 kwietnia 2017 r. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie zorganizowała „Bal w krainie baśni Andersena” w przedszkolu - dla dzieci z gr: „Wiewiórki” i ”Misie”, we współpracy z nauczycielkami, Grażyną Szewczyk i Katarzyną Sierewicz oraz rodzicami Publicznego Przedszkola nr 5 w Świebodzinie. Święto Książki dla dzieci obchodzimy 2 kwietnia w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto ustanowiono w 1967 roku, aby zwrócić uwagę na potrzeby młodego czytelnika, a także by promować tworzoną dla niego literaturę i grafikę.

Bal rozpoczął się od zaśpiewania przez dzieci piosenki „Witajcie w naszej bajce”. Przedszkolaki były przebrane za postacie z baśni H.Ch. Andersena. Na balu powitano m.in.: Króli, Calineczki, Królowe Śniegu, księcia Elfów, Króla morza, Brzydkie kaczątko, Stokrotkę, Baletnicę, Księżniczkę na ziarnku grochu, Żołnierza z krzesiwem, Świniopasa. Po prezentacji strojów wróżka Lukrecja zapoznała dzieci z niektórymi faktami z życia Andersena. W zabawie „skojarzenia” trzeba było połączyć wylosowane przedmioty z baśnią pisarza. Niewątpliwą atrakcją balu były konkursy. Dzieci rozwiązywały zagadki, by dowiedzieć się, do jakiej trafiły baśni. Andersena. Z łatwością rozpoznały „Księżniczkę na ziarnku grochu”, „Królową Śniegu” oraz „Calineczkę” i wykonały trzy zadania: oddzieliły groch od fasoli, rozpoznały na obrazkach zwierzęta, które spotkała Calineczka, dmuchały w „płatki śniegowe”. Zrobione z bibułki płatki śniegowe leciały wysoko w górę i wirowały po całej sali.  Podczas imprezy dzieci bawiły się przy muzyce w improwizacjach tanecznych przygotowanych przez nauczycielki. Bal w krainie baśni Andersena zakończono muzycznie i zabawą z balonikiem. Impreza była bardzo udana. Przyniosła dzieciom wiele emocji i radości z wcielenia się w role różnych bohaterów literackich. Na zakończenie przedszkolaki z okazji Święta Książki otrzymały książeczki z najpiękniejszymi utworami poetów: Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie dla dzieci strojów na bal.

Ewa Kubik