TUTLANDIA w Zielonej Górze - Bibliotekarz Lubuski

TUTLANDIA w Zielonej Górze

Kierunek Tutlandia !!! Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze  po raz kolejny uczestniczy w projekcie TUTLANDIA, który  realizowany jest w oparciu o książki Agnieszki Ginko pod tym samym tytułem. Tutek i Tutka to dwójka dzieciaków, z którymi chcemy się zaprzyjaźnić od pierwszych stron książki. Wiodą ciekawe, choć właściwie całkiem zwyczajne życie. Bawią się, śmieją, czasami trochę rozrabiają. Są bardzo kreatywne i lubią odkrywać świat.

Przy czym tytułowa Tutlandia nie jest żadną znaną, z mapy lub wyobraźni, krainą, a po prostu zwyczajnym domem z ogrodem. To miejsce, w którym wspomniane dzieci i ich rodzice, spędzają czas na zabawie, jedzeniu, kłóceniu się i wyzywaniu od krokodyli. Ot, dom najzwyklejszy z możliwych, choć fantazyjnie został nazwany. W czwartek 11.05.2017 r.  z samego rana uczniowie  klasy I Szkoły Podstawowej w Zawadzie odwiedzili Bibliotekę  aby poznać Tutkową Krainę i zaprzyjaźnić się z jej mieszkańcami. Po wysłuchaniu pierwszego rozdziału książki dzieci przyznały, że nudzić się wcale nie jest fajnie, ale one znają różne ciekawe gry i zabawy aby temu zaradzić, i tu zaczęło się licytowanie kto ma lepszy pomysł na nudę. Rozmawialiśmy również o magicznej mocy słowa przepraszam, o relacjach z rodzeństwem i kuzynostwem. W  drugim rozdziale książki rodzina Tutków wybrała się do teatru. Okazało się, że zawadzkie dzieci już występowały na deskach „prawdziwego” teatru, podczas konkursu recytatorskiego i doskonale wiedzą jak trzeba się tam zachowywać i jaki strój obowiązuje. Następnie rozmawialiśmy o strojach różnych postaci bajkowych, a na koniec  przystąpiliśmy do zajęć plastycznych, wycinając postacie i stroje, które dzieci  pokolorują w domu. W związku z trwającym Tygodniem Bibliotek dzieci przyniosły na zajęcia także swoją ulubioną książkę. Kolejne zajęcia w ramach projektu odbyły się tego samego dnia w przedszkolu, gdzie wszystkie grupy przedszkolaków wysłuchały z zaciekawieniem fragmentów książki. Śmiechu było co niemiara przy fragmencie, kiedy tata Tutek zasnął w teatrze i na dodatek zaczął głośno chrapać. Dzieci zaczęły wymyślać sposoby zapobiegające chrapaniu, być może kiedyś je wypróbujemy. Póki co zapraszamy do Biblioteki po książki o Tutkach i nie tylko.