Tydzień Bibliotek we wschowskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna we Wschowie obchody tegorocznego XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęła już w sobotę, 6 maja. Dzięki współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej zorganizowaliśmy imprezę „Jak Wojtek został strażakiem”. Na dzieci i przybyłych wraz z nimi dorosłych czekało wiele atrakcji.

Nie mogliśmy zacząć od niczego innego, jak od przeczytania książki. Wybór był oczywisty - znana od wielu lat opowieść „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Następnie jeden z trzech dzielnych strażaków, zaproszonych specjalnie na tą okazję, opowiedział pokrótce o tym, jak zachować się w razie pożaru lub innych niebezpiecznych sytuacji. Główną atrakcją, wyczekiwaną z niecierpliwością, był czerwony wóz strażacki, który można było podziwiać na skwerze przy bibliotece. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda jego wnętrze, założyć prawdziwy kask strażacki, rozwinąć wąż czy też zasiąść na fotelu kierowcy. Na tych, którzy uwielbiają wszelkiego rodzaju prace plastyczne w holu biblioteki czekały dwa stanowiska. Przy pierwszym z nich mniejsze dzieci mogły pokolorować tematyczne obrazki, przy drugim natomiast powstawały papierowe hełmy strażackie. Zorganizowaliśmy również konkurs, w którym trzeba było wykazać się wiedzą na temat straży pożarnej. Szczęśliwcy, którzy udzielili najwięcej prawidłowych odpowiedzi zostali obdarowani drobnymi nagrodami.
W poniedziałek,  8 maja, przybyły do nas dzieci z Przedszkola „Słoneczko”. W ramach projektu TUTLANDIA, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze, miały okazję poznać bohaterów książki Agnieszki Ginko „Tutlandia. Niespodzianki”. Ponieważ temat spotkania brzmiał „Z Tutką i Tutkiem przy stole” rozmawialiśmy o dobrych manierach podczas posiłku, prawidłowym ułożeniu sztućców oraz zdrowym jedzeniu. Nie zabrakło również tematycznych zabaw oraz pracy plastycznej – przedszkolaki wykonały papierowe jabłuszka, które razem z nimi powędrowały do przedszkola.
"Świat jest piękny" - pod takim tytułem w dniach  9 - 20 maja  czynna jest wystawa Koła Fotograficznego uczniów Gimnazjum nr 2 we Wschowie. Piękne fotografie, zdolnej młodzieży można oglądać - wybrane - w wersji papierowej, a więcej na ekranie multimedialnym w holu Biblioteki.
Cotygodniowe zajęcia w ramach „Klubiku maluszka”, które odbyły się 11 maja, tematyką również nawiązały do obchodzonego Tygodnia Bibliotek. Razem ze świnką Peppą i Kicią Kocią dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece. Podczas spotkania dzieci oglądnęły filmy "Książka z biblioteki", "Peppa w bibliotece", "Za dużo bajek". Przeczytana przez bibliotekarkę książeczka "Kicia kocia   w bibliotece" uświadomiła im, jaka moc atrakcji czeka na nie w tym miejscu. Maluszki zapoznały się także z bajeczkami: "Wizyta w bibliotece" oraz "Franklin i książka z biblioteki". Bawiły się tańcząc i śpiewając piosenkę "Mam książeczkę…" oraz uczyły układać bajeczki na regaliku według formatów. Na zakończenie, przy pomocy mam, każdy wykonał własną zakładkę do książki.
W piątek, 12 maja 2017 r., Biblioteka zaprosiła dzieci na „Popołudniowe bajanie”, zorganizowane przez Agencję Artystyczną Paola StudioArt. W czytelni POD BALDACHIMEM, w niecodziennej scenerii, przy zgaszonych światłach odbył się pokaz bajek zapisanych na kliszy fotograficznej i odtwarzanych za pomocą rzutnika Ania. Przed projekcją dzieci poznały tajniki powstawania tego rodzaju filmów, a następnie obejrzały m.in. „Janka Wędrowniczka”, „O rybaku i jego przyjaciołach”, „Krzesiwo”, „Trzy tygryski”, „Firosetę i czary”. Pojawiające się na ekranie statyczne obrazy ożywiała swoim głosem prowadząca spotkanie pani Irena Bajserowicz, która przy akompaniamencie gitary czytała teksty bajek, wcielając się w bohaterów i narratora. W roli lektorów doskonale sprawdzili się też młodzi widzowie. Bardzo spodobało im się czytanie do mikrofonu oraz wspólne śpiewanie towarzyszących filmom piosenek. W ciągu całego tygodnia odwiedzali nas także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie. Hasło przewodnie tych spotkań brzmiało „Biblioteka jest cool!”. Uczniowie dowiadywali się co nieco o pracy bibliotekarzy, dyskutowali o tym, co ciekawego można w bibliotece robić, uczyli się, jak samodzielnie wyszukać książkę w gąszczu bibliotecznych regałów oraz jak korzystać z katalogu internetowego. Nie zabrakło również atrakcji multimedialnych – młodsze klasy bawiły się na podłodze interaktywnej, a starsze z przyjemnością grały na PlayStation. Tradycyjnie też zorganizowaliśmy kiermasz książek, gdzie każdy mógł kupić coś intersującego w niskiej cenie. Tydzień Bibliotek zakończyła sobotnia projekcja filmu animowanego „Zwierzogród”, który można było obejrzeć w technologii 3D. Podsumowując – wszyscy bawili się wyśmienicie. W bibliotece. Oczywiście!

Dominika Litorowicz
Ilona Ratajczak