"Na szlaku przygody" - Noc Bibliotek we Wschowie - Bibliotekarz Lubuski

"Na szlaku przygody" - Noc Bibliotek we Wschowie

3 czerwca Biblioteka Publiczna we Wschowie po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się w ponad 1300 bibliotekach w całym kraju. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Czytanie porusza”, w związku z czym postanowiliśmy, we współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie, zorganizować miejską grę terenową.

Równo o godz. 18.00 spotkaliśmy się  z uczestnikami na boisku przy szkole. Po krótkim wprowadzeniu i omówieniu zasad podzieliliśmy się na dwie dziewięcioosobowe drużyny. Każda z nich otrzymała kopertę, w której ukryta była pierwsza wskazówka, mówiąca o tym, dokąd się udać. Dzieci szybko odkryły, że chodzi o szkolną bibliotekę i pobiegły rozwiązywać ukrytą tam zagadkę. Niektóre z zadań dotyczyły książek z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i trzeba było się wykazać podczas nich detektywistycznymi umiejętnościami, inne natomiast nawiązywały do zabytków lub historii naszego miasta. Dopiero po dobrze wykonanym zadaniu można było odczytać wskazówkę dotyczącą kolejnych punktów na trasie i udać się w dalszą drogę. Każda z drużyn miała wytyczony inny szlak. Pierwsza musiała zawędrować nad stawy, minąć pomnik Diany, poszukać koperty ukrytej przy murach miejskich oraz zaglądnąć do paszczy ryby zdobiącej fontannę na skwerze przy bibliotece. Druga drużyna odwiedziła park przy ulicy Herbergera, gdzie szukała drewnianej figury rycerza Kotwicza, rynek przed wschowskim ratuszem, fontannę przy zbiegu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej, a na końcu udała się na lwi mostek. Ostatnie zagadki poprowadziły obie grupy do Biblioteki Publicznej. I to właśnie szukanie skarbu ukrytego w  murach naszej placówki było chyba najtrudniejsze. Dzieci z pierwszej drużyny biegały z góry na dół, próbując rozgryźć czym są tajemnicze freski, których dotyczyła siódma zagadka. Druga grupa wcale nie miała łatwiej – ich podpowiedź mówiła, że mają podążać za strzałą do miejsca, w którym prezentuje się piękne prace. Chodziło oczywiście o naszą galerię, znajdującą się w holu czytelni. Dopiero po dłuższej chwili obu zespołom udało się odnaleźć skarb. Wszystkich bardzo ucieszyły słodkie sztabki złota i dukaty. Po sprawiedliwym podziale łupów przyszedł czas na krótki odpoczynek i kolejną atrakcję wieczoru. Dzieci stanęły w kolejce po gorącą czekoladę, następnie rozsiadły się wygodnie i rozpoczęliśmy wieczorny seans filmowy. Dzięki udziałowi w III edycji Nocy Bibliotek mogliśmy wyświetlić film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał jeszcze zakładki do książek i naklejki ekslibrisy, przysłane przez organizatorów Akcji. Zdjęcia można obejrzeć na  facebooku wschowskiej Biblioteki.

Dominika Litorowicz