Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki - Bibliotekarz Lubuski

Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Czytają, malują, opowiadają dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki. Przez cały rok szkolny dąbroszyńscy uczniowie uczestniczyli we wtorkowej ,,Przerwie na czytanie”. Finałem akcji było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Szkoła w Dąbroszynie znalazła się wśród 53. lubuskich placówek, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Żywy odzew zachęcił nauczycielki: Bożenę Wojciechowską i Marię Skrzypczak-Wróblewską do zorganizowania wspólnie z witnicką Biblioteką następnej części „Przerwy”. Był nim Konkurs Plastyczno-Krasomówczy „Maluję, Opowiadam”. W pierwszej etapie uczniowie namalowali plakaty reklamujące ulubione książki. Jego laureaci zostali zaproszeni do witnickiej Biblioteki na finał. Tam o tych książkach opowiadali, zachęcając koleżanki i kolegów do lektury. Ich występy były okazją do zaprezentowania umiejętności oratorskich i autoprezentacji oraz pokonania stresu związanego z publicznym przemawianiem. Na podium stanęli kolejno: Rafał Urbaniak z klasy IV, Laura Kadzińska z klasy V i Estera Milka z klasy VI. Laureatom i wszystkim uczestnikom finału wręczone zostały nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę. Uczniowie, którzy w czasie „Przerwy na czytanie” na ochotnika czytali bajki młodszym kolegom, otrzymali dyplomy „Promotorów Czytelnictwa”. Na zakończenie wizyty uczniowie wzięli udział w warsztatach lalkarskich. Bibliotekarz Kamil Bujnicki zademonstrował gościom cztery rodzaje lalek teatralnych i wystawił z nimi fragmenty „Małego Księcia”  Antoine'a de Saint Exupery”ego. Prowadzący  instruował uczestników, w jaki sposób właściwie odczytać tekst, aby wydobyć z niego to, co jest najważniejsze. Na koniec dzieci pod okiem bibliotekarzy wykonały kolorowe zakładki do swoich książek.

Władysław Wróblewski