Przy fontannie, nad i pod wodą - "Wesele" w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

Przy fontannie, nad i pod wodą - "Wesele" w Żaganiu

W tym roku lekturą Narodowego Czytania był dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". W Żaganiu w akcję włączyła się oczywiście Biblioteka, Pałac Książęcy sp. z o. o., Urząd Miasta i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Kolejny raz Narodowe Czytanie odbyło się przy fontannie na Placu Słowiańskim. Do udziału zaproszono przedstawicieli władz miejskich, żagańskich instytucji i służb mundurowych.

Wybrała fragmenty, opracowała scenariusz Narodowego Czytania Wesela i imprezę poprowadziła, jak w latach poprzednich,  Pani Wioletta Stachura, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1. Czytanie odbyło się w kilku blokach. Pani Wioletta przypomniała nam genezę dramatu, przedstawiła poszczególne osoby występujące w Weselu i wprowadzała do kolejnych bloków i do następujących po sobie scen. Zwróciła uwagę na na patriotyzm, a także na humor utworu. Czysty profesjonalizm i dużo, bardzo dużo pracyi zaangażowania, za które serdecznie dziękujemy. Nie było próby! Wszyscy, którzy zgłosili swój akces czytania, otrzymali gotowe teksty i przygotowali się do swoich ról w domu. Wyszło świetnie! Żołnierze wcześniej nagrali też film z czytania fragmentów Wesela na czołgach. Do akcji włączyło się również Centrum Nurkowe Darco. Nurkowie czytali nad… i pod wodą, co udokumentowali filmami. Wszystkie filmy zostały wyświetlone na Placu Słowiańskim, na którym jako dekoracjado Wesela stanął stary, drewniany, kolorowo przystrojony wóz i bele słomy. Dziękujemy Pani Wioletcie za współpracę i za ogromny wkład pracy, jakiego wymaga stworzenie tak dobrego scenariusza Narodowego Czytania.Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Narodowego  Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Lektorom gratulujemy świetnego przygotowania i godnego pozazdroszczenia talentu aktorskiego.

Magdalena Śliwak