Ilustrowana historia Gozdnicy

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. Tak Mirosław Marciniak, regionalista i kartograf, zarekomendował 3 listopada 2017 roku, podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gozdnicy, swoją książkę Ilustrowana Historia Gozdnicy. Jest to pierwsza po 1945 roku publikacja w języku polskim prezentująca pełną, ponad 800 letnią historię Miasta Gozdnica. Książka zawiera 154 ilustracje (zdjęcia, ryciny, mapy oraz grafiki), z których większość pochodzi ze zbiorów własnych autora i nigdy wcześniej nie była publikowana.

Wszystkie ilustracje zostały szczegółowo omówione i zaprezentowane podczas spotkania, wraz ze źródłem ich pochodzenia oraz datą powstania. W trakcie spotkania każdy otrzymał aneks będący wykazem wszystkich opublikowanych materiałów. Książka w bardzo przystępny sposób pozwala na nowo odkryć piękną i bogatą a niestety zapomnianą historię tej śródleśnej miejscowości, o czym przekonali się uczestnicy spotkania. Wśród miłośników historii byli zarówno mieszkańcy miasta Gozdnica, jak również regionaliści z Ruszowa, którzy pomimo historycznych granic kulturowych (Śląsk i Łużyce), a obecnie granic administracyjnych (Lubuskie i Dolny Śląsk) poszukują tego, co łączyło i nadal łączy obie sąsiednie gminy. Wspólnych mianowników nie brakuje, o czym świadczy chociażby „Legenda o Gozdnickich dzwonach”.
Składam serdeczne podziękowania Kierownikowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gozdnicy Pani Teresie Kurzepa za pomoc w organizacji spotkania, a zwłaszcza za wspieranie inicjatyw społecznych i budowanie przestrzeni do ich realizacji. Warto podkreślić, iż publikacja jest wynikiem spotkań z cyklu „Porozmawiajmy o historii Gozdnicy”, organizowanych od ponad 2 lat w MBP.
Książka dostępna do wyczerpania nakładu za pośrednictwem portalu Allegro.

opr. Mirosław Marciniak