Zaprogramowani na CZYTANIE

Zaprogramowali się na czytanie czyli „Bajki robotów” w bibliotece. Dzieci i młodzież ze świetlic w Dąbroszynie, Mościcach i Kamieniu Wielkim inscenizowały „Bajki robotów” Stanisława Lema. W sobotę 9 grudnia w Bibliotece w Witnicy odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu Zaprogramuj się na czytanie. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej MERITUM z Krakowa.

Najpierw uczestnicy, podzieleni na  dwie grupy wiekowe, zapoznali się z opowiadaniami Stanisława Lema z cyklu Bajki robotów. Była to „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła” i „Trzej elektrycerze”. Czytanie i analiza tekstów były wstępem do fantastycznej zabawy. Drugim zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie scenografii oraz stworzenie ze zgromadzonych materiałów bohaterów opowiadań Lema. Wszyscy aż kipieli kreatywnością, powstały wspaniałe budowle. Wśród bohaterów „Bajek robotów” były oczywiście roboty. Pod okiem trenera dzieci własnoręcznie stuningowały roboty Lego Mindstorms, przygotowując je do  udziału w przedstawieniu. W otoczeniu własnoręcznie wykonanej scenografii uczestnicy warsztatów odegrali przed kamerą przeczytane bajki. Zabawy było co niemiara a przy okazji wszyscy „zaprogramowali się” na czytanie! Wdzięczność i uznanie należą się trenerom ze Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej MERITUM – Ernestynie i Kamilowi. Poświęcili na zajęcia wiele czasu i energii oraz wykazali wiele empatii.  

Projekt Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0 realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej MERITUM z Krakowa w ramach programu Promocja czytelnictwa dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Władysław Wróblewski