Mućki w osiemdziesięciu odsłonach - Bibliotekarz Lubuski

Mućki w osiemdziesięciu odsłonach

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza do Galerii „Między Półkami” na wystawę Ceramiczne krowy z kolekcji Renaty Sucheckiej. Właścicielka zbiorów jest sołtysem we wsi Włostów w gm. Bogdaniec.

Do niedawna hodowała bydło i stąd się wzięła sympatia do tych zwierząt. A wszystko zaczęło się od jednej ceramicznej krówki – prezentu od wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, z którym pani Renata współpracowała. Teraz kolekcja liczy ponad 300 sztuk, z czego 80 jest prezentowanych w witnickiej Bibliotece. Mućki pochodzą z Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Ukrainy, Florydy i Indii. Są wśród nich ozdobne  figurki ceramiczne, ale też krówki-solniczki, wazoniki, filiżanki, skarbonki i kieliszki do jajek. Witnica jest bardzo odpowiednim miejscem dla takiej ekspozycji, ponieważ część gminy zajmuje Park Narodowy „Ujście Warty”, w którym krowy zajmują szczególne miejsce. Organizowane każdego roku „Święto Krowy” przypomina o roli rogatych zwierząt w ochronie siedlisk dzikich ptaków.

Władysław Wróblewski