KOSMICZNE CZYTANIE - URODZINY NIE Z TEGO ŚWIATA

Założony w 2013 roku Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” to niezwykłe miejsce na mapie Gorzowa Wlkp. Od pięciu lat skupia czytające rodziny, które chcą brać udział w programie Rodzinne Czytanie Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. W sobotę, 24 lutego 2018 r. odbyło się podsumowanie pięciu lat działalności. Na urodziny nie z tego świata przybyli kosmiczni goście, nie zabrakło czytania, pysznego galaktycznego tortu i książkowych prezentów!

Sobotnią imprezę otworzyła kierownik Biblioteki Pedagogicznej Barbara Tymszan. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności przez Annę Giniewską - koordynatorkę KCR „Przystanek Czytankowo”. Na urodziny przybył kosmiczny gość: aktorka, laureatka stypendium Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Pani Karolina Miłkowska-Prorok, która w nieziemski sposób odczytała „Książkę bez obrazków” B.J. Novaka oraz klasykę literatury dziecięcej „Tam gdzie żyją dzikie stwory” Maurice′a Sendaka. Wielkim przeżyciem dla dzieci było pojawienie się Reksia, jubilata, który skończył 50 lat! Dzieci nie odstępowały go na krok, przytulały, głaskały i robiły pamiątkowe zdjęcia. W trakcie urodzin odbyło się rozdanie nagród w konkursie czytelniczym „Nakręć się na czytanie!”, w którym głównym zadaniem było nagranie filmu reklamującego ulubioną książkę. Jury w składzie: Iwona Bartnicka (filmoznawca), Monika Żołędziejewska (nauczyciel bibliotekarz) oraz Anna Giniewska (koordynatorka KCR Przystanek Czytankowo) przyznało dwie nagrody główne, które powędrowały do rodziny Nowakowskich za film pt. „Pippi”, która wygrała rodzinną sesję zdjęciową oraz rodziny Pardowskich za film „Magia czytania”, która otrzymała miesięczny karnet na wybrane zajęcia w Księgarni KleKle.  Wyróżnienie otrzymał zespół Stanisław Adamczak, Beata Bugajewska, Wiktoria Żelek, Weronika Lacriox, Daria Surowiec oraz Sara Adamczak za film „Okiem czytelnika- historia Bilbo Bagginsa”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki. Czytankowe rodziny nie zapomniały również o Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży znajdującej się w pieczy zastępczej Każda rodzina przyniosła i podzieliła się swoimi książkami. Zbiórka była zorganizowana we współpracy z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie i była drugą zorganizowaną przez KCR „Przystanek Czytankowo”. Rytuałem stały się urodzinowe przedstawienia Rodzice Dzieciom w tym roku, na scenie Czytankowej pojawił się zaprzyjaźniony KCR z Gorzowa Wlkp. „Plastusiowe Czytanki”, który zaprezentował swoją teatralną adaptację książki “Jestem najsilniejszy”  autorstwa Mario Ramosa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy urodzin nie z tego świata otrzymali książkę „Nosorożec Gorzowski ”.
Po części oficjalnej przenieśliśmy się do drugiej części biblioteki, w której czekały na nas smakołyki i  przepyszny kosmiczny tort. Dodatkową atrakcją była wystawa 20 plakatów Janosha do książki o Misiu i Tygrysku, przygotowana we współpracy z Goethe Institut w Krakowie. Rodziny miały również zadanie by na kartkach w formie książeczki przyczepionych na ścianach biblioteki napisać za co lubią Czytankowo.
Sponsorami 5 urodzin i konkursowych nagród  były gorzowskie zaczytane rodziny, Monika Wilk-Kang oraz firmy: Metro-Gewert Catering, Pracownia Tortów Artystycznych Sojka, Limon Dagmara Bandera i KleKle Księgarnia Kreatywna. Książki ufundowały Wydawnictwo Publicat i Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Anna Giniewska
zdjęcia: Monika Żołędziejewska

od Redakcji: Tekst całego artykułu "Kosmiczne czytanie..." ukaże się w  "Bibliotekarzu Lubuskim" nr 1/2018