Spotkanie autorskie w Bibliotece w Słubicach - Bibliotekarz Lubuski

Spotkanie autorskie w Bibliotece w Słubicach

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach serdecznie zaprasza na spotkanie z młodym pisarzem Tomaszem Sobanią, które odbędzie się 17 kwietnia (wtorek) 2018 r. o godz. 11.00, w oddziale dla dorosłych. Wstęp wolny! Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji miejsc (tel. 95 758 23 72). Tomasz Sobania - jeden z najmłodszych pisarzy w Polsce, autor książek "Speculo" i "Nowy świt". Aktor teatru „Carpe Diem”, zawodnik w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice i wielki marzyciel.

Pisaniem zajmuje się od jedenastego roku życia. Wtedy zaczął tworzyć swoją pierwszą książkę, po przeczytaniu mnóstwa przygodowych powieści. Jak się okazało, początkowe dwa lata pracy spaliły na panewce, bo pierwsza książka, napisana w dwóch zeszytach, nie nadawała się do wydania. Po kolejnych trzech latach mozolnej pracy była gotowa kolejna książka pod tytułem "Speculo", licząca 340 stron. W tym przypadku problemem nie był styl i treść powieści, ale propozycja wydawnictwa, które zaoferowało, że wyda książkę pod warunkiem podziału kosztów z szesnastoletnim wtedy autorem. Kwota 6600 złotych zdecydowanie przekraczała jego możliwości, ale udało dokonać się niemożliwego i zebrać dokładnie 6912 złotych w ciągu 30 dni na portalu PolakPotrafi.pl. Niedługo potem książka była już wydrukowana, a młody autor zaczął jeździć po Polsce, opowiadając na spotkaniach z młodzieżą i nie tylko, ile można dokonać dzięki silnej wierze, wytrwałości i kreatywności, zdobywanej poprzez czytanie książek. W trakcie swoich wyjazdów odwiedził m.in. Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie w styczniu ubiegłego roku wręczył swoje książki Pani Prezydentowej, Agacie Dudzie. Oprócz tego, od Macieja Orłosia otrzymał zaproszenie do studia Telewizji Wirtualnej Polski, które odwiedził 9 marca 2017 roku. Nie poprzestał jednak na laurach i napisał kolejną, wydaną samodzielnie przy nakładzie jedenastu tysięcy złotych, książkę pt. "Nowy świt". Obie książki i cała historia młodego marzyciela zwykle bardzo podobają się rówieśnikom autora i starszym. Na co dzień Tomasz Sobania biega w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, gra w lokalnym teatrze, studiuje zaocznie filozofię w Uniwersytecie Warszawskim i pisze kolejną część "Nowego świtu".