Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie

„Koniecznie przeczytaj” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. 8 maja rozpoczął się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „(Do)Wolność Czytania”, w związku z czym Biblioteka Publiczna we Wschowie ogłosiła konkurs, w którym uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych miasta i gminy mogli zachęcić innych do przeczytania swoich ulubionych pozycji książkowych.

Wśród polecanych lektur znalazła się klasyka literatury dziecięcej: „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”, „W pustyni i w puszczy”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Opowieści z Narnii”, a także mniej popularne pozycje, m.in. „Magiczny królik”, „Mustang z dzikiej doliny” czy „Gwiezdne wojny”. Jury nagrodziło prace pięciorga uczestników: Wiktorii Czechowskiej i Mileny Szamry, uczennic kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Konradowie, Oliwii Pawlak z kl. IV Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni, Fabiana Walkowskiego z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Pauliny Janickiej z kl. V Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz szczególne zakładki do książek, przedstawiające ilustracje, które wygrały konkurs. Wystawę prac można oglądać przez cały maj w Czytelni Biblioteki.
„Na tropie tytułów”. 9  maja 2018 r. zorganizowana została w naszej bibliotece gra logiczna Escape room (ang. ucieczka z pokoju), mająca swoje korzenie w świecie komputerów, w ramach której uczestnicy zostali zamknięci w odizolowanym pomieszczeniu. Gracze mieli za zadanie rozwiązać szereg zagadek i znaleźć klucz (hasło), który pomógł im wydostać się z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w określonym czasie. Grupę docelową stanowili uczniowie klas 6. i 7. szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Uczestnicy utworzyli dwie drużyny – żeńską i męską. Zwyciężyła grupa chłopców, rozszyfrowując hasło w czasie krótszym niż koleżanki. Zwycięska grupa otrzymała nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy zabawy okolicznościowe dyplomy.
„Planszówkowe popołudnie”. Majowe „Hece w Bibliotece”, odbywające się podczas XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, były nie lada gratką dla miłośników gier planszowych. Uczestnicy zagrali wspólnie w grę „Agenci”, w której trzeba było dotrzeć do mety jak najszybciej, a jednocześnie nie zdradzić innym, którym agentem się jest. Następnie starsi chłopcy kontynuowali rozgrywkę razem z naszą wolontariuszką, a młodsza grupa ćwiczyła pamięć podczas gry „Boso czy w ostrogach?”. Odkrywanie kart z postaciami z całego świata i dopasowywanie ich do siebie nie było łatwe, bo wymagało skupienia i koncentracji, ale dzieci świetnie się przy tym bawiły. Na koniec postanowiliśmy się troszkę rozruszać i wszyscy potrenowali rzuty do kosza.
„Kreatywnie w Bibliotece”. W sobotę, 12 maja 2018 roku, we wschowskiej placówce odbyły się warsztaty kreatywno-edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat, przeprowadzone przez  animatora  z firmy ModraSova z Inowrocławia. Pierwsze zajęcia ph. „Warsztaty świec żelowych” odbyły się w godz. 15.00 -16.00. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie stworzyły kompozycję z barwionego kwarcu, z przeróżnych muszelek, kawy itp. Wybierały zapach swojej świecy, mocowały knoty, dobierały ozdoby, które zostały zatopione w parafinie. Po ostygnięciu żelu samodzielnie wykonaną świeczkę zapakowały na prezent, który np. można wręczyć mamie z okazji zbliżającego się jej święta lub ozdobić nim swoją półkę. Po krótkiej przerwie, po  godz. 16.00, rozpoczęły się warsztaty fizyczno-magiczne, w czasie których animator w przystępny sposób tłumaczył i pokazywał podstawowe zasady praw fizyki, z którymi codziennie mamy do czynienia, nawet wówczas gdy nie jesteśmy tego świadomi. Dzieci, używając prostych  rzeczy - płyty CD, korka butelki od płynu do mycia naczyń, plasteliny, balonu, zbudowały swoje  własny „poduszkowce” i urządzały ich wyścigi w bibliotecznym holu. Następnie animator zademonstrował model poduszkowca o nietypowej budowie (mata, krzesło, odkurzacz), który wzbudził taki entuzjazm wśród uczestników, że  każdy musiał się na nim przejechać. Po godzinie 17.00 dzieci pełne emocji opuszczały Bibliotekę i dzieliły się swoimi wrażeniami z rodzicami. Był to dla nich ciekawie spędzony czas. Łącznie w warsztatach wzięło udział 51 osób. Warsztaty zostały dofinansowane w ramach programu profilaktycznego Gminy Wschowa - Profilaktyka i Młodzież.
„Klubik Maluszka”. 9 maja i 11 maja odbyły się spotkania grup zabawowych. W związku z obchodzonym XV Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, tematem zajęć były książka i biblioteka. Dzieci zostały przywitane piosenką i kołysaniem w chuście Klanzy. Następnie poznały różne typy książek, oglądały filmik „Świnka Peppa w bibliotece” i zrelaksowały się przy masażyku. Razem z opiekunami bawiły się, tańcząc i śpiewając piosenkę "Mam książeczkę kolorową". Uczyły się też układać formatami bajeczki na regaliku oraz tematycznie w kartonikach. Na koniec zajęć wszyscy zrobili książeczki według własnego pomysłu.
Zajęcia dla przedszkolaków
Podczas Tygodnia Bibliotek odwiedzały nas również dzieci z miejscowych przedszkoli. Już 8. maja gościliśmy „Zajączki” ze Słonecznego Przedszkola. Dzieci wysłuchały opowiadania  Magdaleny Grucy pt. „Jesteśmy sobie potrzebni”, następnie rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego zachowania w różnych codziennych sytuacjach, po czym wszyscy przystąpili do swoich ulubionych zajęć. Dziewczynki rysowały, liczna grupka bawiła się na podłodze interaktywnej i przy ekranie dotykowym, a „moliki książkowe” rozczytały się w Saloniku Bajek. W tych dniach, z pierwszą wizytą, przyszły do Biblioteki „Kotki” z Przedszkola Sióstr Salezjanek. Czterolatki, za przykładem żółwika Franklina, świnki Peppy, Kici Koci oraz Basi z opowiadania Zofii Staneckiej, uczyły się szanować książki i korzystać z wypożyczalni, a atrakcją spotkania były oczywiście zabawy na urządzeniach multimedialnych. Ze „Słonecznego Przedszkola” przyszły też „Stokrotki”. Dzieci wzięły udział w zajęciach ph. „Wiosna radosna”.
„Rady na odpady”. 15 maja do Biblioteki przybyli uczniowie z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie. Tematem zajęć była ekologia. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób dzieci mogą zadbać o środowisko. Uczniowie najpierw napisali ekotest, a później na ekranie interaktywnym rozwiązywali quizy o tej tematyce.
Kiermasz książek. Od 8 maja trwa w Bibliotece tradycyjny już, coroczny kiermasz książek. Można zakupić interesujące pozycje w niskiej cenie .Fotorelacje z każdego wydarzenia obejrzeć można na naszym facebooku https://www.facebook.com/bibliotekawschowa. Zapraszamy!

BP Wschowa