Gorzowska Biblioteka Pedagogiczna na Nocnym Szlaku

Biblioteka Pedagogiczna po raz piąty przyłączyła się do gorzowskiego Nocnego Szlaku Kulturalnego. W sobotnią noc 2 czerwca 2018 roku odwiedziło ją ponad 200 wędrowców. Na mapie Nocnego Szlaku Kulturalnego  w Gorzowie  znalazło się 37 punktów. Wielu wędrowców po kolei odwiedzało wszystkie miejsca.

Na drzwiach Biblioteki Pedagogicznej wypisany był numer 19. A za drzwiami na zwiedzających czekały m.in. dwie wystawy przygotowane przez  gorzowską grupę fotograficzną „fCzasowicze”. Tym razem artyści zaprezentowali „O…błędne fotografie”, czyli obrazy z dużą dawką kreatywności i humoru. W tej samej sali pokazano też wystawę indywidualną jednej z „fCzasowiczek” Moniki Kleist. Zaproponowała ona widzom  „Gambię i Senegal – Afrykę oczami Baby w podróży  czyli wszystko, co widzi serce,  a nie zawsze dojrzały rozum”. Nie  lada atrakcja czekała na najmłodszych uczestników Nocnego Szlaku. Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz zapoznała dzieci  z japońskim Teatrem Ilustracji Kamishibai  Z pomocą magicznej skrzynki i kart narracyjnych zabrała maluchy  w podróż do Paryża. Spektakl bardzo podobał się  5-letniemu Karolowi, który głośno poinformował  widzów, że „jego ciocia też mieszka w stolicy Paryża, czyli Francji”. Nie zapomniano również o miłośnikach poezji. Można było obejrzeć film  z 1997 roku z wierszami Ryszard Krynickiego, recytowanymi przez znakomitych polskich aktorów. Okazuje się, że ten wybitny poeta dzieciństwo spędził w Tarnowie koło Lubiszyna, a potem ukończył II LO w Gorzowie. Po projekcji filmu o twórczości poety mówiła Weronika Kurjanowicz, legendarna gorzowska polonistka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa materiałów związanych z opozycją lat 80. w Gorzowie, przygotowana przez  Izabelę Mądrzak, nauczyciela  bibliotekarza.   Wszystkie  dokumenty pochodziły z jej prywatnych zbiorów i po raz pierwszy były udostępnione publiczności.
- Uczestniczyłam w wielu opozycyjnych akcjach i ulotki zbierałam na ulicy – mówiła .  – Chciałam  zachować te materiały, bo żyłam tymi wydarzeniami, ale jako człowiek wtedy bardzo młody nie sądziłam, że kiedyś  staną się częścią historii.  W tej chwili zbiory te  są unikatowe, a chyba do najcenniejszych zaliczyłabym oryginalny druk  „lojalki” z ZPJ „Silwana” , czyli deklaracji lojalności, którą musieli  podpisywać działacze opozycyjni w zakładach pracy.
Wszystkie wystawy towarzyszące tegorocznemu Nocnemu Szklakowi Kulturalnemu  w Bibliotece Pedagogicznej  oglądać można do końca czerwca.
Nocną imprezę w bibliotece zorganizowały:  Monika Markowska, Izabela Mądrzak, Hanna Ciepiela,  Magdalena Janas i Maja Wilczewska.


Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska