NASZE CHINY - Bibliotekarz Lubuski

NASZE CHINY

Polsko-chińskie małżeństwo promuje kulturę Państwa Środka. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza do Galerii „Między Półkami” na wystawę „Nasze Chiny- kolekcja rodziny Kang”. Świat jest zalany chińskimi towarami, ale o kraju ich pochodzenia zwykle wiemy niewiele. A Państwo Środka szczyci się kulturą, która posiada metrykę, liczącą sobie pięć tysięcy lat!

Monika Wilk-Kang jest z wykształcenia etnologiem, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. Razem z mężem Lipu prezentują na wystawie kilkadziesiąt przedmiotów, które pokazują codzienność i życie duchowe Chińczyków. Są tu figury bóstw (m.in. bóg dobrobytu Caishen) i legendarnych bohaterów narodowych, jak kobieta-wojowniczka Hua Mulan. Obok stoją smoki – w kulturze Chin przyjazne, opiekuńcze stworzenia. Życie codzienne reprezentują zestawy do herbaty, pałeczki do jedzenia i przyprawy. Na talerzu, na którym podaje się owoce, pokazane są sceny rodzinne – gra w warcaby i czytanie dzieciom bajek. Kilka obiektów nawiązuje do ślubu i instytucji małżeństwa. Są wśród nich… wkładki do butów. Te pospolite zdawało by się przedmioty, zostały ozdobione misternym haftem, przedstawiającym kwiaty i symbol szczęścia. Są własnoręcznie wykonanym prezentem teściowej dla młodej mężatki. Wystawę „Nasze Chiny – kolekcja rodziny Kang” będzie można oglądać do końca wakacji w godzinach pracy Biblioteki.

Władysław Wróblewski