Wierszowane wykłady o przyrodzie - Bibliotekarz Lubuski

Wierszowane wykłady o przyrodzie

12 czerwca Nadleśnictwo Bogdaniec zaprosiło uczniów pięciu trzecich klas Szkoły Podstawowej im.J.Wybickiego w Witnicy do swojej Wiaty Edukacyjnej. Około 100 dzieci uczestniczyło w trzech spotkaniach z bajkopisarzem Władysławem Wróblewskim.

Wszystkie prelekcje poświęcone były zwierzętom zamieszkującym okoliczne lasy, m.in.  największemu z mieszkańców:
Żubr to olbrzym z puszczy rodem.
Nosi bardzo długą brodę
I postarza go ta broda.
Chciał ją zgolić u fryzjera,
Ale mu pieniędzy szkoda,
Bo to sknera, straszna sknera.

Każdemu gatunkowi poświęcony był osobny „brzechwowaty” wierszyk. Autor prezentował portrety zwierząt w teatrzyku kamishibai, opowiadał ciekawostki na ich temat  i zadawał zagadki. Ostatnim prezentowanym utworem był wiersz „Sarna”, zaczynający się od słów:
Rzekła sarna do stokrotki:
- Trzeba wreszcie uciąć plotki.
Jeleń jest przystojny może
I dorodne ma poroże,
Lecz powtarzam wszystkim wciąż,
Że to nie jest sarni mąż!

Teraz każdy witnicki trzecioklasista wie, że „mężem” sarny jest kozioł, a „żoną” jelenia – łania. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkę od Nadleśnictwa Bogdaniec.  Była nią książeczka-teczka „Leśne malowanki-wierszowanki” z wierszami Władysława Wróblewskiego i rysunkami Magdaleny Ćwiertni. W tym roku Władysław Wróblewski spotykał się z witnickimi czytelnikami na jedenastu spotkaniach autorskich.

Beata Rodak