"Bajki z dżungli i oceanu" w Siedlisku i Bielawach

„Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko - to kolejny ciekawy projekt, który z wielką przyjemnością był realizowany w naszej Bibliotece Publicznej w Siedlisku i jej Filii w Bielawach. Treść porwała najmłodszych.

Podczas słuchania danej bajki chcieli na bieżąco komentować zachowania bohaterów, mówić, pytać. Ustaliliśmy jednak dyskusję po wysłuchaniu każdej bajki do końca. Wypowiedzi były bardzo emocjonalne. Słuchacze odnaleźli siebie w fabule i doświadczeniach zwierząt. A to miały podobną sytuację - koleżanka nie powiedziała, że jej pies goni uciekających i pies trochę ją pogryzł, ktoś nie powiedział o dziurze w ścieżce i jadąc rowerem przewróciłam się (gdzie ta życzliwość?), ktoś inny miał straszny sen a brat go skrzyczał, żeby się nie wygłupiał i dał spać, a nie wrzeszczał przez sen, a on nie mógł spać do rana, i w dodatku mamy nie było! Dzieci przezywają wiele trudnych sytuacji. Identyfikują je wówczas, kiedy  o nich usłyszą. Nieprzepracowane emocje żadko są werbalizowane. Dlatego tak częso najmłodsi nie mówią innym o faktach wartych przedyskutowania. Trzeba im uzmysłowić jakiś problem,  wtedy zawsze odnoszą go do zadarzeń z rzeczywistości. Tego typu zajęcia z dziećmi zawsze są inspirujące dla prowadzących i nauczycieli, bo ukazują nam spontaniczne zachowania i dzieci bardziej się otwierają na opowiadanie o swoich „problemach”, które można wychwycić podczas warsztatów. Na przykład dziewczynki wskazywały nawet chłopców, którzy łapali małe kotki za ogon i kręcili nimi wiatraki.

 Po bardzo intensywnej dawce emocji przyszedł czas na wyciszenie. Dzieci koniecznie chciały coś rysować, czy kolorować. Miały taką okazję, gdyż bibliotekarze przygotowali ciekawe przykłady do odpowiednich bajek - rybki, rafy koralowe - o których także sporo się dowiedzieli od prowadzących, o dżungli - co w niej rośnie i jakie żyją tam zwierzęta. Potrzebowaliśmy atlasów, był nawet duży  globus...  Wszystko i wszyscy mieli okazję sprawdzić co-gdzie-i jak?! Co widać na zdjęciach.

To już druga inspiracja od pani Agnieszki Ginko. Poprzednia - „Tutlandia” cieszyła się u nas powodzeniem. „Zrobiliśmy” kilka warsztatów o strachu (podobnie jak teraz!) i teatrze - czyli spędzaniu wolnego czasu z rodziną czy grupą rówieśniczą. Zajęcia kontynuujemy z niezmiennym powodzeniem. Dzięki takim lekcjom-warsztatom  my bibliotekarze poznajemy swoich czytelników, a oni mają możliwość wypożyczenia książek o interesujących ich tematach: przyroda, zwierzęta, rybki w akwariach, „Księga dżungli’ itp. Cieszymy się już na kolejne książki „ z mądrościami” i na możliwość pracy z następnymi czytelnikami!!!

                                                         Zachęcała: Regina Wygiera - dyr. Biblioteki Publicznej w Siedlisku