Wakacyjne Hece z Papuszą w Bibliotece

Tydzień śladami Papuszy. 13 listopada 2017 roku zrealizowało się nasze marzenie. W ramach obchodów 70 lat działalności Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu otrzymała imię Papuszy. Wszystko wskazuje na to, że żagańska Książnica jest jedyną w kraju noszącą imię najsławniejszej poetki cygańskiej.

Bronisława Wajs, tak brzmiało jej imię i nazwisko, kilka lat swojego życia związała z naszym miastem, a czas pobytu w Żaganiu był dla niej najbardziej płodnym okresem twórczym. W tym roku nasza patronka Papusza jest towarzyszką zabaw dzieci w ich czasie wolnym. Codziennie czytelnicy poznają losy poetki z książki Bronisława Wajs – Papusza (1908 – 1987) – biografia i dziedzictwo. Każdego dnia coraz bardziej ta postać jest im znana. Oprócz spotkań z książką, odbywają się wycieczki, relaksujące gry oraz zabawy sprawnościowe.

Jak bezpiecznie spędzić czas wolny, dowiedzieliśmy się w trakcie wizyty na Komendzie Powiatowej Policji. Pani Monika Broda, specjalistka ds. nieletnich przedstawiła zasady zachowania ogólnego bezpieczeństwa. Zaprowadziła nas do pokoju przesłuchań z lustrem weneckim oraz do pokoju przygotowanego z myślą o małych dzieci. Zobaczyliśmy salę treningową oraz strzelnicę. Następnego dnia odbyły się zawody sportowe, dominowała piłka, którą zawładnęli chłopcy. Dziewczynki z kolei spacerowały sobie po parku  i poszukiwały roślin leczniczych. Już w kolejnym dniu, po wysłuchaniu fragmentu książki o Papuszy stworzyliśmy postać naszych wakacyjnych spotkań, którą obejrzeć można w Bibliotece. W ramach relaksu przy parkowej fontannie czytaliśmy książki. Dzień przed wyjazdem do Gorzowa Wielkopolskiego był dniem twórczym. Powstały listy i krótkie wiersze dedykowane Papuszy. W piątek pojechaliśmy na wycieczkę do Gorzowa Wielkopolskiego, miasta, w którym Papusza mieszkała i tworzyła. Na początku wybraliśmy się na plenerowe przedstawienie, organizowane przez Gorzowski Teatr im. Juliusza Osterwy. Tam obejrzeliśmy bajkę „ Słupski chłopczyk” w wykonaniu Teatru Władcy Lalek ze Słupska. Poznaliśmy losy małego chłopczyka, który podróżował po świecie i reklamował słupski ser typu camembert. Szedł przez Alpy i dotarł do Francji, gdzie jego ser zdobył złoty medal.  Potem mieliśmy okazję obejrzeć teatr od środka, byliśmy na scenie, zasiedliśmy w fotelach na widowni, zobaczyliśmy pracownię, w której powstają sceniczne dekoracje, rekwizyty oraz lalki i poznaliśmy historię Teatru.
Jednak naszym głównym celem była wizyta w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Na początku zwiedziliśmy Informatorium, Czytelnie Książek, Wypożyczalnie Główną i Naukową, Oddział Zbiorów Audiowizualnych oraz Oddział Dziecięcy. Ten ostatni najbardziej nam się spodobał - znajdują się tam zabawki, książki dla dzieci najmłodszych umieszczone w skrzyniach oraz książki, takie same, jakie wypożyczamy w Żaganiu. Z nowoczesnych pomieszczeń przenieśliśmy się do zabytkowej części Biblioteki, do secesyjnej z początku XX w. willi Hansa Lehmanna, znanego landsberskiego inżyniera. Obejrzeliśmy pokoje wyposażone w nowoczesne meble stylizowane na wzór z tamtej epoki, sejf, którego jeszcze nikt nie otworzył (niestety i nam się to nie udało, choć próbowaliśmy), piękne piece, starodawne mapy, kolekcję karykatur gorzowskich literatów, wystawę "Widoki miast nowomarchijskich w XVII w. wg Meriana" oraz Galerię Sztuki Regionalnej. Końcowym etapem naszej wycieczki była Sala Papuszy poświęcona Bronisławie Wajs. Zgromadzono tam wiele pamiątek po najsłynniejszej cygańskiej poetce. Zobaczyliśmy tu publikacje  na temat jej życia i twórczości, kopie oraz oryginały rękopisów wierszy i różnych dokumentów, w tym listów do Juliana Tuwima. Zachwyciliśmy się obrazami Papuszy, szczególnie tym namalowanym na korze oraz drewnianą rzeźbą poetki autorstwa Karola Parno Gierlińskiego.
Wycieczka przyniosła nam wiele cudownych wrażeń, nikt z nas nie był wcześniej w Teatrze czy Bibliotece gorzowskiej i niewątpliwie postać Papuszy została nam w fantastyczny sposób przybliżona.

                                                                                  Magdalena   Śliwak
Alicja Ptasińska
Bożena Maksymowicz