Niepodległa dla wszystkich - Bibliotekarz Lubuski

Niepodległa dla wszystkich

Od 3 września w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze można oglądać wystawę „Niepodległa dla wszystkich”. Przygotowana została z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przebiegających pod tym hasłem. Zaprezentowano na niej wyselekcjonowane dokumenty ze zbiorów specjalnych Biblioteki, ze szczególnym uwzględnieniem ich tematyki związanej z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obejrzymy oryginalne, unikatowe fotografie z okresu międzywojennego, ważne dla historii Polski, m.in. z pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego, fotografie dokumentujące początki II Rzeczypospolitej, materiały z obchodów kolejnych rocznic. Na wystawie znajdziemy także ciekawą kolekcję literatury pochodzącej ze zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, działającego na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego. Patriotyczna organizacja utworzona została w 1880 roku, szerzyła oświatę wśród polskiej ludności, zakładała biblioteki i czytelnie oraz organizowała odczyty. Nie  zabrakło na ekspozycji wydawnictw służących „ku pokrzepieniu serc”, takich jak wydawane w okresie zaborów  powieści Henryka Sienkiewicza czy widoki polskich miast i zabytków zrysowanych z natury przez Napoleona Ordę. Wystawę dopełnia współczesna literatura naukowa dotycząca zagadnień kształtowania się II Rzeczypospolitej, jej granic, polityki i dyplomacji. Mając na uwadze doniosły temat i ważność rocznicy ekspozycję będzie można oglądać przez całą jesień.

Maria Radziszewska