Dzieci namalowały gorzowskie legendy

gorzowskie loegendy wernisaż- Uwielbiam rysować i dlatego bardzo chętnie zilustrowałam legendę o żelaznej rybie. Aby woda miała piękne kolory rozcierałam pastele palcami. Trochę się ubrudziłam, ale było warto - mówiła 9-letnia Amelia Brudzisz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie podczas finału III miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”.
Finał konkursu odbył się 26 września 2018 r. w galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu była Agnieszka Żelazna, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 10.


- Gorzów ma mnóstwo legend, niektóre są mroczne, inne zabawne. Cieszę, że chcieliście je z nami odkrywać – mówiła podczas wernisażu. – A zrobiliście to tak pięknie, że jurorzy mieli ogromne problemy z wyborem najlepszych prac.
- To prawda, prace były bardzo ciekawe. I dzięki Wam, po tych trzech edycjach konkursu, stałem się ekspertem od czarownic - żartował Dariusz Sapkowski, jeden z jurorów.
Na konkurs, który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Gorzowa, nadesłano 97 prac z ośmiu szkół podstawowych. Jury nagrodziło pięciu autorów z gorzowskich szkół: Aleksandrę Dominę ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Julię Dalik ze Szkoły Podstawowej nr 5, Polę Zieję z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, Lenę Różańską ze Szkoły Podstawowej nr 5, Hanię Cisiuk ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Juliana Sokołowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie nad Odrą. Przyznano też 20 wyróżnień. Jedną z atrakcji wernisażu był występ 12-letniej Nadii Pawlak, która w sposób bardzo ekspresyjny opowiedziała jedną z legend. Jak przyznała w kuluarach marzy o tym, aby w przyszłości zostać aktorką. Współorganizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Metodyczny. Wystawę w galerii „Na Mansardzie” (przy ul. Łokietka 20 a) można oglądać do 20 października 2018 roku.

Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska