Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży - Bibliotekarz Lubuski

Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży

Fot. 3Za nami finał XVII Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży – Żary 2018 (29.09.2018), w którym uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat. Konkurs co dwa lata daje możliwość skonfrontowania dokonań dzieci i młodzieży z różnych krajów, ale i z różnych kręgów kulturowych, których łączy idea wykonania artystycznego znaku własności książki. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w październiku 1986 roku.

Tegoroczny konkurs miał miejsce w czasie obchodzonego w 2018 najważniejszego wydarzenia tego roku, którym jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji tej rocznicy organizatorzy konkursu wprowadzili w tegorocznym konkursie dodatkową kategorię upamiętniająca tą rocznicę - ekslibris wydarzenia Niepodległość. W tej kategorii do konkursu wpłynęło 28 prac, których autorami są głównie twórcy z Polski i jedna praca z Węgier. Ogółem na tegoroczny konkurs wpłynęło 487 grafik ekslibrisowych, które zostały wykonane przez 441 młodych autorów z Polski i z zagranicy: Białoruś, Bułgaria, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Ukraina, Węgry. Jury konkursu przewodniczył dr hab. Krzysztof Marek Bąk, – Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Kierownik Zakładu Grafiki - Instytut Sztuki UŚ. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 285 ekslibrisów, łącznie z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi. Na otwarciu wystawy oraz wręczeniu dyplomów i nagród rzeczowych obecni byli laureaci konkursu, których ekslibrisy znajdują się na wystawie pokonkursowej. Wszystkim laureatom towarzyszyli ich rodzice, którzy z zapałem wspierają swoje dzieci tworzące w trudnej sztuce, jaką jest ekslibris. Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach przy ul. Wrocławskiej 11 do 10 listopada 2018 w godzinach otwarcia Biblioteki.
Fot. Chia-Hung Liao, Taipei  - Tajwan;  „Ex Libris Taipei Beitou Junior High School” (2 Nagroda grupa III)

Krzysztof Cymach