PORANEK POETYCKI z Andrzejem Liczmonikiem - Bibliotekarz Lubuski

PORANEK POETYCKI z Andrzejem Liczmonikiem

WiMBP spotkanie20 listopada 2018 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta odbył się Poranek Poetycki, podczas którego swoją twórczość zaprezentował Andrzej Liczmonik, wrocławski prozaik i publicysta. W swoim dorobku ma pięć zbiorów opowiadań: „Mroczne blaski” (2013), „Ścieżki szukania” (2014), „Cnoty i grzechy” (2016), „Nie tak czarne – nie tak białe” (2016) oraz najnowszy, mający premierę we wrześniu br., tomik pt. „Z życia i marzeń wzięte”.

Podczas spotkania Autor zapoznał licznie zgromadzonych gości z wyimkiem swojej twórczości. Mieliśmy przyjemność wysłuchania po jednym opowiadaniu z każdego tomiku. Utwory Pana Andrzeja, choć krótkiej formy, to przepełnione są treścią. Autor jawi się poprzez nie jako baczny obserwator codzienności, a przede wszystkim jej głównego bohatera – drugiego człowieka. Z odwagą pisze o problemach, które towarzyszą ludzkości od setek lat. Potrafi doskonale umiejscowić je we współczesnym świecie, ukazując czytelnikowi, że istnieją prawdy ponadczasowe. Niekiedy w sposób niezwykle dowcipny potrafi opowiedzieć o trudach życia codziennego. Wśród zgromadzonych gości byli także czytelnicy, którzy borykają się z tym samym problemem, co Pan Andrzej – znaczną wadą wzroku. Spotkanie udowodniło, że dla marzeń i pasji nie istnieje pojęcie „niemożliwego”! Spotkanie uświetnił występem wokalnym zespół „Kometa” z Domu Pomocy Społecznej nr 2 z Filią „Dom w połowie drogi” z Gorzowa Wielkopolskiego.

Olga Smolec-Kmoch
Fot. Beata Toruńska