Barbara Kosmowska w Witnicy - Bibliotekarz Lubuski

Barbara Kosmowska w Witnicy

1Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy mieli okazję porozmawiać z pisarką, Barbarą Kosmowską. Wśród widowni zasiedli, zróżnicowani wiekiem, adresaci twórczości Pani Basi: od nastolatków aż po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bohaterka wieczoru, doktor literaturoznawca, była radna rodzinnego Bytowa na Kaszubach i autorka znakomitych książek ze swadą i humorem opowiadała o sobie i swojej twórczości. Między innymi o tym, że:
- nie żałuje, że zadebiutowała dopiero jako czterdziestolatka („trzeba było do tego dojrzeć”),
- lubi sprawdzać wartość swojej twórczości startując w konkursach (jest laureatką wielu z nich),
- w książkach dla dzieci nie unika trudnych tematów („trzeba dzieci przygotowywać do trudnych sytuacji, nawet jeśli to jest śmierć bliskiej osoby”)
- nie lubi literackiej twórczości celebrytów („ja nie śpiewam, więc oni zostawią pisanie pisarzom”),
- przepuszcza opisywane przez siebie historie przez swoją wrażliwość, ale nie pisze o sobie.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Witnicka Biblioteka posiada w zbiorach wiele powieści Barbary Kosmowskiej. Warto po nie sięgnąć, bo nie są to „książki o niczym”.

Władysław Wróblewski