Małe co nieco - Bibliotekarz Lubuski

Małe co nieco

kulinarne styczen slubiceNieoczekiwani goście? Zazwyczaj są dla nas miłą niespodzianką! Zdarza nam się jednak wpadać w popłoch, bo cóż podać naszym gościom. Jak nie dać się zaskoczyć? Wystarczy uczestniczyć w Kulinarnych Czwartkach!

Na styczniowym spotkaniu Kulinarnych Czwartków, które odbyło się 10 stycznia 2019 r. w Bibliotece słubickiej, przetestowałyśmy proste a jednocześnie szybkie przepisy klubowiczek na wykorzystanie ciasta francuskiego. Uczestniczki wyczarowały w ekspresowym czasie przekąski w wersji wytrawnej oraz słodkiej. Pojawiły się apetyczne małe co nieco m.in. z nadzieniem mięsnym, w tym wypadku był to pasztet własnej roboty, czy też na słodko z dodatkiem oczywiście własnych, ekologicznych przetworów z pigwy, czarnej porzeczki i jabłek. Panie dzieliły się nie tylko kulinarnymi przepisami, ale również umiejętnościami. Nie każda gospodyni używa radełka, dzięki któremu z ciasta powstają fantazyjne wzory. Warto z niego korzystać, czego dowodem były karbowane pyszności, które wyszły spod radełka Pani Danusi. Degustując wspólnie przygotowane rarytasy rozmawialiśmy o książce kucharskiej, która pojawiła się w ostatnim czasie w BPMiG w Słubicach. Jest to współczesna publikacja ósmego wydania z 1871 roku „365 obiadów za 5 złotych”, które może zachwycić konesera sztuki kulinarnej. Autorka, Lucyna Ćwierczakiewiczowa we wstępie stwierdziła, „… że książka ta stała się rzeczywiście pożyteczną gospodyniom naszym…” Uczestniczki spotkania ze śmiechem przyznały rację autorce, bo jak się okazało, starsze wydania obiadowych przepisów z końca XIX wieku znajdują się wciąż w niejednym domu! Choć minęły dekady od debiutu książki, zawarte w niej przepisy bazujące na naturalnych produktach, znajdą niejednego smakosza. Zapraszamy na kolejne spotkanie Kulinarnych Czwartków, które odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, 28 lutego 2019 r. o godz. 15.00 w oddziale dla dorosłych biblioteki słubickiej. Dokładnie w tym dniu przypada tegoroczny Tłusty Czwartek, dlatego na spotkaniu królować będą pączki.