Koci wernisaż w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej

koci wernisaż GorzówZ okazji Światowego Dnia Kota w gorzowskiej galerii Na Mansardzie, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otwarto wystawę „Od Filemona do Behemota”. Cała galeria, a także korytarz i schody, zapełniły się podobiznami kotów: grubych, chudych, uśmiechniętych, wymyślonych i bajkowych.
W wernisażu, który odbył się 17 lutego 2019 roku, wzięli udział autorzy prac z Młodzieżowego Domu Kultury oraz ich nauczyciele: Danuta Łubińska, Roman Łubiński i Małgorzata Całus-Jarno.


Prace powstawały przez kilka tygodni – mówiła Danuta Łubińska. – Dzieci dobierały się w grupy, potem każde z nich malowało swojego kota. Poszczególne koty się wycinało i dopasowywało do pozostałych. Na koniec trzeba było jeszcze wymyślić tła dla czworonogów.
Wielu autorów sportretowało swoich własnych pupili. Siostry Weronika i Dominika Dolinkiewicz pięknie namalowały kotkę Oreo i kota Toffi. – Koty to najwspanialsze zwierzęta na świecie! – zapewniały dziewczyny. – Są miłe i śmieszne. Chowają się do kartonów, szaleją na drapakach. I nigdy nie wiadomo, gdzie będą spały…
Kocia wystawa jest już kolejną „literacko-plastyczną” prezentacją przygotowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Trzy lata temu w galerii Na Mansardzie pokazywano wystawę „150 lat z Alicją w Krainie Czarów”, dwa lata temu „Podróże z Małym Księciem, a w roku 2018 „PodobaMiSie” z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego. Wszystkie wystawy połączone były z warsztatami dla dzieci i cieszyły się dużą frekwencją. Najnowsza wystawa „Od Filemona do Behemota” będzie czynna do końca marca. Grupy zwiedzających będą mogły obejrzeć prezentację poświęconą kotom w literaturze i sztuce oraz stworzyć własne prace. Szczegółowe informacje o wystawie i zapisy na warsztaty: tel. 95 (721 61 38) lub 509 517 122.


Hanna Ciepiela
Fot. Aleksandra Czarnecka