NA IMIENINACH U DOROTY

imieniny dorota BLNa Imieninach u Doroty – o księciu żagańskim Ludwiku Talleyrand-Perigord. W niedzielę (10.02.2019 r.) w Sali Kryształowej żagańskiego Pałacu odbyła się trzecia edycja pięknej imprezy kulturalnej Imieniny u Doroty, zainicjowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania.

Przy realizacji przedsięwzięcia współpracowały: Towarzystwo Przyjaciół Żagania, Pałac Książęcy, Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu. Wkładem Biblioteki była oczywiście ciekawa prezentacja multimedialna. W tym roku zwrócono uwagę na najstarszego syna księżnej Doroty, Napoleona Ludwika Talleyrand-Perigord, księcia Valencay i Żagania, następcę i wykonawcę testamentu swojej matki. Po powitaniu przybyłych przez organizatorów, pani Maria Piątek wprowadziła wszystkich w atmosferę Wiednia z początku XIX w. Przypomniała o tym, że księżna Dorota Talleyrand-Perigord u boku wuja swojego męża, ministra Francji Maurycego Talleyranda, podczas Kongresu Wiedeńskiego zdobyła wielką sławę. Organizowane przez nią bale i przyjęcia cieszyły się uznaniem arystokratycznej i politycznej społeczności Wiednia oraz uczestników Kongresu (1814-1815), a serwowane na nich dania i wina uznawane były za wyjątkowo wykwintne. Uczestniczyła w nich cała kongresowa elita. Podczas Kongresu po raz pierwszy, jako taniec salonowy, wykonany został walc wiedeński. I od wysłuchania walca wiedeńskiego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania rozpoczęły się tegoroczne Imieniny u Doroty. Później nastąpiła prezentacja multimedialna. O księciu żagańskim Ludwiku, jego życiu, rodzinie i wkładzie w rozwój Żagania mówiła prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania, pani Halina Dobrakowska. A potem była już muzyka dawna i współczesna. Orkiestra Wojskowa 11 LDKP grała, ale i towarzyszyła też wykonawcom wokalnym. Śpiewali: Kamila Osuch, Bartosz Janowski i Szymon Rzeszowski. Na skrzypcach grała Weronika Ogrodniczak. Pan Artur Żarneta z orkiestry wojskowej dla swojej mamy, również Doroty i siostry wykonał solo utwór na ksylofonie i oczywiście musiał bisować. Orkiestrą na zmianę dyrygowali: Adam Dudzic i Artur Roguski. To był piękny koncert, a w roli zapowiadającej kolejne utwory i wykonawców wystąpiła pani Teresa Zima ze Szprotawskiego Domu Kultury. Na koniec, obecne na sali panie o imieniu Dorota otrzymały pamiątkowe karty imieninowe. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta wraz z burmistrzem Andrzejem Katarzyńcem, a z Zatonia przyjechał pan Jarosław Skorulski, autor książek o księżnej Dorocie oraz prezes Stowarzyszenia Nasze Zatonie.
Więcej zdjęć z imprezy można zobaczyć na blogu Biblioteki: https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2019/02/na-imieninach-u-doroty-o-ksieciu-ludwiku_11.html
oraz w artykule Wojciecha Olejarza.

 


Urszula Sitarz