226 przyjaciół słoni w Bibliotece w Witnicy - Bibliotekarz Lubuski

226 przyjaciół słoni w Bibliotece w Witnicy

slon witnica mniejszeTylu uczniów liczyły grupy, które uczestniczyły w zajęciach Akademii Bajki Polskiej poświęconych największym lądowym ssakom. 15 klas reprezentowało obie witnickie podstawówki i SP im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim. Pierwszym bohaterem był oczywiście „Słoń Trąbalski”, który…

Słoniową miał głowę
I nogi słoniowe,
I kły z prawdziwej kości słoniowej,
I trąbę, którą wspaniale kręcił,
Wszystko słoniowe - oprócz pamięci.
Tekst był czytany i przedstawiany w kukiełkowych scenkach. Po zapoznaniu się z bajką Juliana Tuwima dzieci chwytały za nożyczki i klej, aby stworzyć z papieru i bibuły własne słonie. Każdy był inny, autorski. Drugim bajkowym zwierzęciem, któremu poświęcono „akademickie” zajęcia, był Elmer – słoń w kolorową kratkę, stworzony przez brytyjskiego ilustratora i pisarza Davida McKee. Ukazały się 22 książki z tą postacią w roli głównej. Zostały przetłumaczone na 50 języków. Na zajęciach dzieci słuchały opowiadania „Elmer i zima” a potem wyklejały kolorowym papierem własne wersje „słoniowej kratki”. Koordynatorem literacko-plastycznej akcji była bibliotekarka, Małgorzata Laskowska.

Władysław Wróblewski