Wernisaż w Bibliotece w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

Wernisaż w Bibliotece w Żaganiu

samo południe 2019Wernisaż wystawy Samo Południe. Anna Szczepaniak – malarstwo, Jarosław Szczepaniak – fotografia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu. 14 marca 2019 r. odbył się wernisaż wystawy Samo Południe. Swoje prace prezentowali Anna i Jarosław Szczepaniakowie. Witając wszystkich zgromadzonych, Dyrektor Magdalena Śliwak, przypomniała, że dokładnie 10 marca 2011 roku miał miejsce wernisaż wystawy poetycko-malarskiej Varia pani Ani i jej przyjaciółki Wioletty Stachury.

Był to początek naszej współpracy. Przez kolejne lata spotykaliśmy się z panią Anną przy okazji koncertów: najpierw chóru Octava, którego była założycielką i dyrygentem, a później Żagańskiego Zespołu Kameralnego Con Anima Musica, który od roku 2013 współtworzy razem z przyjaciółmi. Annę i Jarosława Szczepaniaków łączy nie tylko związek małżeński, ale i to, że razem studiowali socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim, obydwoje uwielbiają podróże, które inspirują ich twórczo. Oboje też odeszli nieco od swojego wykształcenia i zawodowo związali się ze swoimi pasjami. Pan Jarosław jest fotografem, a pani Ania przekwalifikowała się na nauczycielkę i uczy muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żaganiu oraz prowadzi muzykoterapię. Dla pana Jarosława jest to pierwsza wystawa, pani Ania natomiast ma już za sobą kilka wystaw. Anna najchętniej sięga po farby olejne i maluje na płótnie. W ostatnim czasie odkrywa możliwości akryli. Praktykowała też z rysunkiem i tworzeniem ikon. Państwo Szczepaniakowie na Południu odpoczywają, zwiedzają i ładują baterie. Najczęściej w Chorwacji, która całkowicie zauroczyła ich swoim pięknem, klimatem, a nawet językiem, w którym wiele wyrazów brzmi po polsku, ale znaczenie jest zupełnie inne. Wyrazem tego zachwytu jest to, że nawet ich dziecko studiuje filologię serbsko-chorwacką. Wystawa Samo Południe poprzez zdjęcia i obrazy odkrywa przed nami uroki tego pięknego kraju. Już w samym tytule użyto dwóch wyrazów: brzmiącego po polsku chorwackiego i polskiego. Samo po chorwacku bowiem oznacza tylko. Pani Ania po powrocie z podróży z sentymentem często opowiadała o językowych pułapkach, w jakie zdarzało się rodzinie Szczepaniaków wpadać, które ciekawie opisała w przygotowanym przez siebie materiale pani Wioletta Stachura. Małżeństwo opowiedziało jedną z przygód związaną ze słowem polako, co po chorwacku znaczy powoli. Wernisaż wzbogaciła muzyką pani Anna Pinkowska z zespołu Con Anima Musica. Dodatkową atrakcją był poczęstunek: można było bowiem popróbować oryginalnych chorwackich nalewek. Smakowały wybornie, podobnie jak ciasto domowego wypieku całej rodziny. Korzystając z tej pięknej imprezy uświęciłyśmy gratulacjami, podziękowaniami, najlepszymi życzeniami i kwiatami 10-lecie zarządzania Biblioteką przez Dyrektor, Magdalenę Śliwak. Dziękujemy wszystkim za przybycie, spółce miejskiej Pałac Książęcy za pomoc i współpracę, a panu Jankowi Mazurowi za piękne zdjęcia i filmy. Za udział w imprezie dziękujemy również Zastępcy Burmistrza Miasta Żagań, Sebastianowi Kuleszy oraz Przewodniczącemu Rady Miasta, Adamowi Matwijów.
Więcej zdjęć zobaczyć i o artystach oraz wernisażu przeczytać można na blogu Biblioteki:

Urszula Sitarz