Promocja śpiewnika "Na lubuskiej ziemi"

promocja pod roza mniejszepopd roza prtomoŚpiewnik zespołu Pod Różą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu. W środę, 5 czerwca 2019 r. mieliśmy przyjemność promować trzeci już śpiewnik Stanisławy Szczepanik z Żagania Na lubuskiej ziemi. Śpiewnik zespołu Pod Różą. Pierwszy, W piosence serca wiele, ukazał się w roku 2011. W roku 2014 pani Stanisława opublikowała drugi, Co mi w sercu gra. Muzykę do piosenek w pierwszym i drugim śpiewniku skomponował Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy. W promowanym już trzecim, znajdują się piosenki z muzyką nie tylko Włodzimierza Czernisza, ale też Roberta Wiśniowskiego z Żagania oraz samej autorki tekstów, Stanisławy Szczepanik.

Moderatorem spotkania był Donat Linkowski dziennikarz z Radia Zachód, który przez wiele lat prowadził audycje muzyczne związane z muzyką ludową „Donata swojskie klimaty” i „Ziemia i pieśń”. Opowiedział o swoim pierwszym spotkaniu z zespołem Pod Różą oraz wykonywanymi przez grupę nowymi, nieznanymi mu piosenkami. Omówił twórczość pani Stanisławy, zaangażowanie i zasługi pana Włodzimierza dla rozwoju i działalności szprotawskich zespołów ludowych. Podkreślił, że pani Stanisława zapoczątkowała powstawanie kolejnych śpiewników z nowymi, współczesnymi tekstami ludowymi, najczęściej śpiewanymi przez zespoły, do których należą ich autorzy.
Stanisława Szczepanik w gościnnych progach Biblioteki różne formy swojej twórczości, najczęściej razem z zespołem Pod Różą, prezentuje od roku 2011. Kolejną, 15 odsłonę, zapowiada jesienią. Podczas promocji swojego trzeciego śpiewnika pani Stanisława dała się poznać już nie tylko jako poetka i autorka tekstów piosenek, ale również jako kompozytorka muzyki. Piosenki stare i nowe zaśpiewał oczywiście żagański zespół Pod Różą, którego pani Stanisława jest kierowniczką, oficjalnie od roku 2003, choć grupa istnieje od roku 1995 i za rok świętować będzie Jubileusz 25-lecia działalności. To jedyny w Żaganiu zespół śpiewaczy z tak długim stażem i tradycją oraz jeden z nielicznych w lubuskiem, który na dzień dzisiejszy wykonuje głównie utwory nowe, współcześnie powstające i tworzone przez członków zespołu. W promocji uczestniczyli przedstawicie władz miejskich: Burmistrz Miasta, Andrzej Katarzyniec, przewodniczący Rady Miasta Adam Matwijów oraz Starostwa Powiatowego: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Michał Cisek i Agnieszka Pawełczyk. Na koniec były oczywiście kwiaty, gratulacje i słowa uznania. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem, a zdjęcia i nagrania wykonał pan Jan Mazur. Wszystkim pięknie dziękujemy za spędzenie z nami tego uroczego wieczoru.
Więcej o autorce śpiewnika:
https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2016/03/sowem-pedzlem-i-muzyka-tworczosc.html
http://biblioteka.zagan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=302:promocja-tomiku-poezji-stanisawy-szczepanik&catid=1:aktualnoci&Itemid=2
http://ww.biblioteka.zagan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=204:promocja-piewnika-w-piosence-serca-wiele-&catid=1:aktualnoci&Itemid=2


Urszula Sitarz