O lodowcach w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

O lodowcach w bibliotece

lodowce wykład witnica4 lipca miłośnicy historii wysłuchali w witnickiej Bibliotece wykładu Zbigniewa Czarnucha W upały o zlodowaceniach naszej ziemi.

Witnicki historyk - regionalista, zwykle raczy czytelników opowieściami o dziejach ludzi. Ostatnio zainteresował się procesami geologicznymi, które stworzyły warunki, w których żyją dzisiejsi Lubuszanie. Nasz „wodą pisany” region to pradoliny i wzgórza wyrzeźbione przez kilka lodowców. Tworzą one zróżnicowany krajobraz, którego piękno nie zawsze doceniamy. Jedną z przyrodniczych pamiątek po prehistorycznych czasach jest szkielet nosorożca włochatego, odkryty w czasie budowy węzła komunikacyjnego „Gorzów-zachód”. W gminie Witnica pamiątką po zlodowaceniach jest fragment Kotliny Gorzowskiej, wzgórza morenowe oraz jeziora - Wielkie, Długie i Rak.

Władysław Wróblewski