VIII edycja Narodowego Czytania w Długiem - Bibliotekarz Lubuski

VIII edycja Narodowego Czytania w Długiem

wystawa 2 nc 2019Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” zainicjowana została w 2012 roku przez Prezydenta RP i jak zawsze odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 nowel znakomitych, polskich powieściopisarzy: „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Dym” Marii Konopnickiej, „Orkę” Władysława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i prozę Bruno Schulza i Henryka Rzewuskiego.

Fragmenty trzech pierwszych spośród wymienionych wybraliśmy do naszego lokalnego „Narodowego Czytania”, które wspólnie zorganizowała Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem reprezentowana przez Renatę Migas i Szkoła Podstawowa w Długiem reprezentowana przez Małgorzatą Stępińską. Wydarzenie odbyło się  6 erzesnia 2019 r. o godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej. Aktywny udział w czytaniu obszernych fragmentów nowel wzięli: kadra szkoły i biblioteki, uczniowie oraz zaproszeni goście: Burmistrz Szprotawy – Pan Mirosław Gąsik, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich – Pani Dorota Grzeszczak, Dyrektor Banku PKO BP w Szprotawie – Pan Czesław Szczepanik, Sołtys w Długiem – Pan Stanisław Mandrak, Pani Irena Józwak, Pani Joanna Wojtowicz i Pani Monika Biazik – radna w Długiem. Po powitaniu, odczytaniu listu Prezydenta RP przez Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie – Panią Jolantę Wawrzyniak i krótkiej prezentacji nowel, rozpoczęto uroczyste czytanie. W odpowiednio zaimprowizowanej scenerii, przy dźwiękach płynącej w tle nastrojowej muzyki, w uroczystej atmosferze, wszyscy z wielką uwagą i wzruszeniem wysłuchali czytanego tekstu. Na zakończenie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Długiem – Pani Halina Kanyi-Maina podziękowała gościom za uświetnienie imprezy swoją obecnością i zaprosiła do pamiątkowego zdjęcia.

oprac. Małgorzata Stępińska - SP Długie, Renata Migas – MBP Filia Długie