Głośne czytanie w muzycznej odsłonie - Bibliotekarz Lubuski

Głośne czytanie w muzycznej odsłonie

przedszkole 9 mniejszeGłośne Czytanie – muzycznie? Dlaczego nie! Pod warunkiem, że połączymy je z Międzynarodowym Dniem Muzyki przypadającym na 01.10.2019 i Rokiem Stanisława Moniuszki.

W pierwszy październikowy wtorek Filia w Długiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie gościła u przedszkolaków na zajęciach literacko-muzyczno-plastycznych. Podczas zajęć dzieci poznały sławnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszkę. Przeczytaliśmy wiersz „Bajka” Wandy Chotomskiej z książki „Muzyka Pana Moniuszki”. Przedszkolaki dowiedziały się, czym jest rytm w muzyce i do czego jest potrzebny. Starsza grupa wystukiwała rytm do uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki i świetnie się bawiła podczas odtwarzania muzyki za pomocą gestów i ruchów ciała. Młodsze dzieci dowiedziały się, kto to jest dyrygent i na czym polega jego praca. Potem, przy pomocy kolorowych farb i pędzli, jak dyrygent za pomocą batuty, „wyczarowywały” z dźwięków słuchanego utworu muzycznego Moniuszki, linie i kreski na papierze. To było bardzo twórcze spotkanie. W zabawie ze słowem i muzyką uczestniczyło 27 osób.

Renata Migas