„Mesjasz” – powieść o powieści. Spotkanie z Maciejem Dudziakiem - Bibliotekarz Lubuski

„Mesjasz” – powieść o powieści. Spotkanie z Maciejem Dudziakiem

DSC05359Czytelnicy witnickiej biblioteki rozmawiali z Maciejem Dudziakiem o jego powieści „Mesjasz. Rękopis zbrodni”.

Autor jest antropologiem kultury, doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Akademii Gorzowskiej. „Mesjasz” to jego powieściowy debiut. Spotkanie z nim prowadziła Urszula Wośkowiak. Książka powstała w ciągu 28 dni wolnych od zawodowych obowiązków i jest podwójnie, a nawet potrójnie witnicka. Witniczaninem jest autor. Twórca ilustracji Grzegorz Piotrowski pochodzi z podwitnickich Mościc. Część akcji toczy się w miasteczku nad rzeką Witną i innych lubuskich miejscowościach. Ale najważniejszym miejscem jest Drohobycz, miasto Brunona Schulza. Poszukiwanie jego zaginionego dzieła „Mesjasz” jest tematem książki. Można powiedzieć, że jest to sensacyjna „powieść o losach powieści”. Jest napisana żywym językiem, szybko się ją czyta. Autor nie ukrywa swojej fascynacji Drohobyczem – miastem, w którym żyli razem Polacy, Żydzi i Ukraińcy, a także zatrudnieni w przemyśle naftowym Niemcy. Jeśli dodać do tego akademickie studia w Wiedniu, to trzeba powiedzieć, że Bruno Schulz był twórcą wielokulturowym. Rozmowa o nim zeszła na bardzo współczesny temat tolerancji i nacjonalizmów. Książka liczy sobie 221 stron i jest pierwszą częścią trylogii. Drugi tom będzie nosił tytuł „Judasz. Odwrócona prawda”, a trzeci „Kain i Abel. Koniec epoki”.

Władysław Wróblewski