Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach - Bibliotekarz Lubuski

Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

 afChwila na wspomnienia... a był to ogromny zaszczyt i jednocześnie wyróżnienie, bowiem dane było mi uczestniczyć i reprezentować Gminną Bibliotekę Publiczną wDąbiu, a zarazem województwo lubuskie na seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. W jego ramach odbył się wyjazd studyjny do Austrii i Niemiec, zorganizowany przez Instytut Książki. Blisko 2300 przejechanych kilometrów, ponad 45 bibliotekarzy z 15 województw Polski, godziny rozmów.

 

 Na trasie seminarium „Biblioteka Nowa” odwiedziliśmy siedem ciekawych architektonicznie obiektów bibliotecznych oraz placówki, które realizują cenne akcje proczytelnicze. Nasza trasa przebiegała przez Wiedeń, Augsburg, Stuttgart, Schwäbisch Hall, Norymbergę, Zwickau, Chociebuż. Podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Biblioteki Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu, która nie bez powodu przyciąga setki tysięcy studentów czy turystów. Niezwykła architektura wspomaga proces uczenia się. Tutaj wszystko ma znaczenie. Światło, kolory czerń – biel, jasny beton, schody na skos czy faktura podłogi. Biblioteka bez barier i na dodatek ekologiczna. Biblioteka w Augsburgu to nowoczesny budynek, wpełni zautomatyzowany, posiadający swój czytelniczy autokar. Biblioteka łączy życie kulturalne i społeczne.

 Biblioteka w Stuttgarcie, według rankingów, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Chyba ona skradła moje serce... Zaprojektowana przez koreańskiego architekta. Na mapie miasta największy obiekt do zwiedzania. Aby zaznaczyć funkcję instytucji, słowo „biblioteka” zostało umieszczono w czterech językach na elewacji biblioteki. Na północnej ścianie w języku niemieckim, zachodniej w języku angielskim, południowej w języku arabskim i na wschodniej w języku koreańskim. Prosta bryła, która zawiera w sobie coś szczególnego. „Serce biblioteki” to miejsce, gdzie można oczyścić swój umysł, by móc spotkać się z prawdziwą wiedzą… Tworzy je woda, przestrzeń, światło, ziemia. Widać je, wchodząc do biblioteki. Miejska Biblioteka w Schwäbisch Hall, uznawana za jedną z najważniejszych instytucji w mieście, posiada swój klimat. Stawia na najmniejszych czytelników. Jednakże każda grupa wiekowa może w tej przestrzeni odnaleźć coś dla siebie. Biblioteka Miejska w Norymerdze to podróż wczasie. Nowoczesny budynek połączony ze starą częścią klasztorną. Księgozbiór sięgający 1850 roku. Magiczny dziedziniec iczytelnia wogrodzie. Norymberczycy kochają swoje zbiory, w tym starodruki. Biblioteka Publiczna wZwickau to potężny budynek mieszczący się wdawnym spichlerzu z 1400 roku. Wielofunkcyjna kilkupiętrowa biblioteka z bogatym księgozbiorem.

 Ostatnim punktem na naszej trasie było zwiedzanie Biblioteki Uniwersytetu Technicznego w Chociebużu. To siedmiokondygnacyjny gmach ze szklaną fasadą, pokryty literami alfabetów z całego świata. Dział biblioteki uniwersyteckiej, serwisy IT, centrum multimedialne. Duża przestrzeń, otwartość i brak ścian, a jedynie kolumny wspierające – to nowa koncepcja biblioteki zachęcająca do korzystania. Każda z bibliotek była oryginalna na swój sposób. Zapewne niepowtarzalna. Wyjazd z pewnością był inspirujący zawodowo, był okazją do poznania fantastycznych ludzi iczasem niezwykłym dla nas wszystkich. Myślę, że owoce tej podróży w wielu aspektach będziemy zbierać jeszcze długo, bo każdy z nas zabrał winną część Polski to, co było dla niego najcenniejsze. Należy wspomnieć tutaj o osobach, którym należą się ogromne podziękowania. Na każdym etapie naszego wyjazdu czuliśmy się „zaopiekowani”. To zasługa pracowników Instytutu Książki – Katarzyny Wasiutyńskiej i Jakuba Pacześniaka; tłumaczy – panów Artura i Józefa, kierowcy – pana Bogdana. Czas inspiracji... z pewnością za nami i do wykorzystania. I chyba najważniejsze – spotkałem wielu wspaniałych ludzi, przesiąkniętych miłością do książki, otwartych, pełnych zapału, żyjących kulturą. Dziękuję.

Wojciech Brodziński