Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Najlepsza gazetka szkolna - Bibliotekarz Lubuski

Najlepsza gazetka szkolna

agOd 14 lat w Gorzowie odbywa się Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego. Przez ten czas konkurs zmieniał się, przeobrażał, doskonalił swą formułę. Podobnie jak artykuły drukowane w szkolnych gazetkach.

 

Pisanie to frajda

 Na pierwszą edycję konkursu przesłano 17 gazetek, na drugą 19. Gazetki miały różny poziom. Czasem grzeszyły jednostronnością. Wychwalały dyrekcję, samorząd szkolny i w sztampowy sposób opisywały apele, jubileusze, uroczystości. Ale pojawiały się też perełki. Jedną z nich był „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach pod wodzą polonistki Jolanty Błażków. Ta gazetka zawsze zadziwiała wrażliwością, poczuciem humoru, mądrością młodych autorów i przemyślaną szatą graficzną. Podczas jednego z finałów konkursu Jolanta Błażków, pytana przez dziennikarzy o przepis na dobrą gazetkę, odpowiedziała krótko: – Trzeba po prostu słuchać uczniów, dać im dużo swobody, by pisali o tym, co chcą. Ania Wardak jest sekretarzem redakcji w gazetce szkolnej „Kurier Dwójki” i razem z Jakubem Sadowym, redaktorem naczelnym, mają przy tworzeniu gazetki sporo pracy: – Mobilizujemy dziennikarzy, wymyślamy tematy, zabieramy teksty – opowiadają. – Ktoś z boku może powiedzieć, że to wielki obowiązek. Ale dla nas gazetka to hobby. Dzięki niej możemy uwolnić wyobraźnię i oderwać się od codzienności. I nie mamy problemów z pisaniem… wypracowań.

Dziennikarskie żniwa

 Najwięcej gazetek, bo około 50, nadesłano na 10. i 11. konkurs. Być może dlatego, że o edukacji medialnej i świadomym odbiorze mediów sporo mówiono w szkołach. Pojawiło się bardzo dużo gazetek pełnych życia. Młodzi autorzy opisywali wybryki wszatniach, oceniali smak zupy wszkolnej stołówce, zastanawiali się nad uczniowską modą na rozwiązane sznurowadła, tworzyli słowniki uczniowskiej gwary. Ale potrafili też przeprowadzić poruszający wywiad z bezdomnym (gazetka „Green Team” z II Ogólnokształcącego Liceum Ekologicznego w Zielonej Górze), tym samym obalając stereotyp o obojętności współczesnych nastolatków. I właśnie takie teksty i takie gazetki zdobywały nagrody i wyróżnienia.

ah

 Czuło się, że młodzi ludzie chcą pisać, nikt ich do tego nie zmusza. Dziennikarstwo traktowali jak wielką przygodę. Oto co sami mówili o pisaniu: – Pisanie to frajda i nawet jakbyśmy nie dostały żadnej nagrody, to i tak będziemy pisać – Martyna Kostrzewska i Zosia Piotrowska z gazetki „Dobre wiadomości” z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Gorzowie. – Pisanie to mądra zabawa – Ania Wardak z „Kuriera Dwójki”. – Dzięki pisaniu można zostawić po sobie coś bardziej sensownego niż uwagi w dzienniczku – Patrycja Pawlaczyk z gazetki „Sobuś” z Zespołu Szkół nr 12 w Gorzowie.

Artykuły o różnych smakach

 Na 13. i ostatnią 14. edycję konkursu przesłano około 30 gazetek. To i tak duża liczba, jeśli weźmie się pod uwagę nowe zadania związane z reformą oświaty i likwidację gimnazjów. A jakie teksty pojawiały się w ostatniej konkursowej edycji? Zgodnie z myślą Marii Dąbrowskiej, przytoczoną we wstępniaku przez gazetkę „Głos Patio” z IV LO w Gorzowie: „Inteligencja jest tą przyprawą, która z najpospolitszych rzeczy robi cuda”, były to artykuły o różnych smakach. Pisano o szkolnej modzie, np. Brewki z damskiego punktu widzenia („Kurier Dwójki”), bezlitosnym budziku („Głos Patio”), niezwykłej podróży do Chin i o chińskich ulicach („Niecodziennik” z Zespołu Szkół w Drezdenku), a także o zabieganych i trochę zagubionych w szkole nowych ósmoklasistach („Ikaria” ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie). Gazetka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach,którą tworzą Jakub, Ania oraz inni zdolni młodzi ludzie pod wodzą nauczycielki Jolanty Błażków, jest nagradzana w wielu konkursach. Tak było też na finale 14. Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego w roku szkolnym 2018/2019 – „Kurier Dwójki” odebrał jedną z czterech równorzędnych nagród w kategorii szkół podstawowych. W tej samej kategorii nagrody otrzymały gazetki: „Przybij Piątkę” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach, „Ikaria” ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie i „Na Marginesie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulęcinie. Konkursowe wyróżnienia zdobyły gazetki: „Wesoła Czternastka” ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze, „Przerwa” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Drezdenku, „Kurier z Mokrą Głową” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie, „Spoko” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu i „Kropka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie nad Odrą. W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzono gazetki: K.I.T. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, „Niecodziennik” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku i „Głos Patio” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie. Wyróżnienia zdobyły gazetki „Gazeton” z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żaganiu oraz „Poliester” z Zespołu Szkół Odzieżowych wGorzowie. Przyznano też nagrody gazetkom: „Skrzat” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wLipkach Wielkich i„Ploteczkom ze Szkolnej Teczki” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Tradycyjnie już młodzi dziennikarze podczas finału zaprezentowali swoją twórczość. Wielkimi brawami nagrodzono reporterską opowieść o Chinach i zabawne felietony ze szkolnego korytarza. – Chciałabym w przyszłości studiować dziennikarstwo – przyznała Oliwia Bartnik, autorka jednego z czytanych tekstów

Czy warto?

 Wydawanie gazetki szkolnej to nie jest prosta sprawa, wymaga od nauczycieli dużo pracy. Ale korzyści są ogromne. Uczniowie, którzy bawili się w dziennikarstwo, na pewno wyrosną na mądrych, kreatywnych i wrażliwych ludzi. Ludzi z pasją. I dlatego warto robić ten konkurs. Organizatorem Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Panek

ai