Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Wesoły świat zwierząt - Bibliotekarz Lubuski

Wesoły świat zwierząt

bjZapewne nie każdy wie, że jeden z październikowych tygodni dedykowany jest zwierzętom. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

 

W piątek 4 października filia biblioteczna w Lesznie Górnym przeniosła się do lokalnego przedszkola. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Wesoły świat zwierząt”. Okazuje się, że mali uczestnicy dużo wiedzą o zwierzętach i ich życiu. O tych leśnych, egzotycznych, z gospodarstwa domowego, z Dalekiej Północy, żyjących w morskich głębinach i mieszkających w domach. Dzieci w czasie zabaw rozwiązywały zagadki o zwierzętach, np.: 

Krótki ogon,długie uszy –

nie ma go w przedszkolu.

Żyje sobie w leśnej głuszy,

lub kica po polu. (zając)

lub:

Mieszka w lesie lub na łące,

pogłaskać się nie da.

Gdy się boi, stawia kolce,

nocą lubi biegać. (jeż)

Oczywiście, nie mogło zabraknąć rymowanki o najbardziej znanym zwierzaku, obecnym w większości domowych gospodarstw:

Gdy wychodzisz z domu,

ona na ciebie czeka.

Kiedy wrócisz znowu,

cieszy się i szczeka. (pies)

 Po siłowni umysłowej przyszedł czas na aktywność fizyczną. Przedszkolaki bawiły się przy muzyce, naśladowały odgłosy zwierząt i sposób poruszania się. W sali pojawiły się kaczki, krowy, kury, gęsi, świnie, koty, psy, baranki, owieczki. Była też okazja do weryfikacji wyobrażeń z rzeczywistością. Temu celowi służyły zagadki obrazkowe z serii: zgadnij, kto to. Inspiracji dostarczyły książki z bibliotecznych zasobów: A. Ganeri Wszystko o kotach, M. Gave Konie i kucyki. Świat wokół ciebie oraz zbiorowe wydawnictwa traktujące o zwierzętach świata.

bk

 W ostatniej części spotkania wspólnie wysłuchaliśmy wiersza Przyjaźń ze schroniska L. Łącz o uroczym, ale samotnym piesku, który nie miał rodziny i mieszkał w schronisku. Na szczęście pewnego dnia jego los się odmienił:

Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,

A był to rudy Grześ.

Przytulił pieska – zostali razem

Na dobre i na złe.

Znikła samotność, bo przyjaciele

Nie są samotni, nie!!!

 Tekst z pogodnym zakończeniem był doskonałym wprowadzeniem do kolorowania tematycznych malowanek. Dzieci najchętniej wybierały karty pracy ilustrujące koty i psy, bo – jak się okazało – każdy mały uczestnik zajęć był szczęśliwym posiadaczem przynajmniej jednego z tych najpopularniejszych domowych pupili. Zwierzęta są milutkie, cieplutkie i mają takie same uczucia i potrzeby, jak każdy z nas – komentowały. Zajęcia z okazji Światowego Dnia Zwierząt na pewno były potrzebne, bo warto przypominać o prawach zwierząt do godnej egzystencji, bezpieczeństwa i wolności. Urozmaicony program pozwalał na zabawę, wyzwalał kreatywność, dostarczał niezbędną dawkę wiedzy. Pełne empatii wypowiedzi małych uczestników świadczą o tym, że inicjatywa biblioteczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Warto czytać, rozmawiać i uczyć przez zabawę.

Andżelika Przysiężna

bl