Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Gdzie ta młodzież? W bibliotece! - Bibliotekarz Lubuski

Gdzie ta młodzież? W bibliotece!

młodzi„Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga isprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni” (Cecelia Ahern)

Wszystko zaczęło się od feryjnego projektu „Mądrzy Cyfrowi”, w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wzięła udział. Zadaniem uczestników było wymyślić i opracować projekt, mający na względzie dobro jakiegoś społeczeństwa lub jego części, np. uchodźców, przedszkolaków czy seniorów.

Szprotawska młodzież zdecydowała się pomóc samej sobie. Po długich dyskusjach i debatach powstał Klub „Młodzi dla Świata”, wktórym młodzi mogą spotykać się, rozmawiać i spędzać czas, a przede wszystkim rozwijać i pokazywać swoją twórczość. A wszystko to całkowicie bezpłatnie. Pola, jedna z założycielek Klubu: „Brakowało nam miejsca, w którym możemy rozwijać swoje pasje, odkrywać nowe zainteresowania, poznać ciekawych ludzi”. Martyna, kolejna pomysłodawczyni Klubu: „Ten Klub jest dla mnie czymś bardzo ważnym. Staram się, aby rozwijał się jak najlepiej. Jest pierwszym krokiem w stronę tego, co zawsze chciałam zrobić: pozwolić młodzieży działać – nie odmawiać jej tytułu artysty, kogoś wyjątkowego, utalentowanego i nie dyskryminować ze względu na wiek i mniejsze doświadczenie. W Klubie chciałabym, aby młodzież dostawała wszystko, co jej potrzebne: zrozumienie, fachową pomoc; aby przebywała w otoczeniu innych ludzi o podobnych zainteresowaniach”. Klub „Młodzi dla Świata” jest alternatywą spędzania wolnego czasu. Zamiast siedzieć popołudniami przed telefonem, młodzież spotyka się wbibliotece, wymienia poglądami, dyskutuje, spędza razem czas. W małych miastach, takich jak Szprotawa, brakuje miejsc, gdzie młodzi ludzie 16 17 mogą się spotkać, nic za to nie płacąc. Biblioteka jest otwarta dla wszystkich. Obecnie Klub liczy 20 członków. Swoim pomysłem zaraziliśmy okoliczne wioski, gdzie już pojawiły się plany założenia podobnych klubów. Co jakiś czas zgłaszają się do nas nowe osoby, nie tylko ze Szprotawy, ale i z okolicy. Klub ma również swój regulamin. Dolna granica wieku klubowiczów wynosi 13 lat. Obowiązkiem każdego członka jest obecność na comiesięcznych oficjalnych spotkaniach w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Organizujemy również spotkania nieoficjalne, na których obecność nie jest obowiązkowa. Spotkania te dotyczą dziedzin, które skierowane są do konkretnej grupy artystów. Udział w nich może wziąć jednak każdy, kto jest zainteresowany ichce się rozwijać lub dowiedzieć czegoś nowego. Dawid: „Jako że jesteśmy grupą artystów, robimy to, co nakazuje nam serce, wykorzystujemy i wdrażamy w życie swoje pomysły. Każdy może zaproponować temat spotkania albo jego datę. Przychodzimy na te, które są dla nas ciekawe”. Do najważniejszych celów Klubu należy rozwijanie i promowanie pasji młodzieży. Co miesiąc w bibliotece zmienia się więc gazetka, na której klubowicze mają możliwość pokazywania swoich prac. Prowadzimy również fanpage na Facebooku, gdzie regularnie dzielimy się ze światem twórczością oraz informujemy o spotkaniach czy imprezach. Pierwszym zorganizowanym działaniem, dzięki któremu daliśmy się poznać szerszej publiczności, był wieczór poezji miłosnej. Odbył się on oczywiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie, która jest stałym miejscem spotkań Klubu. Zaprezentowaliśmy na nim poezję zarówno swoją, jak i innych poetów. Niektórzy śpiewali, inni recytowali. Zaprosiliśmy też zaprzyjaźnione panie z Klubu Seniora, które uświetniły spotkanie swoją recytacją oraz przemyśleniami. Od samego początku działania Klubu utrzymujemy dobry kontakt z seniorami z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie. Seniorzy są chętni do działania, pełni pomysłów, dystansu do świata i samych siebie. Kolejną wspólną akcją, którą zorganizowaliśmy, było powitanie wiosny – ognisko oraz marsz z kijkami po szprotawskim parku. Potem wspólnie jedliśmy kiełbaski iśpiewaliśmy piosenki. Rozstaliśmy się w przyjemnej atmosferze. Nasz Klub jest przykładem wspaniałej współpracy, jaka może nawiązać się między pokoleniami. Kolejną zaplanowaną imprezą Klubu była „Noc Artystów”. Do biblioteki została zaproszona szprotawska malarka Marta Rajewska, która poprowadziła dla nas warsztaty. Klubowicze mogli również wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez swoich rówieśników. Noc była pełna tańców, śpiewu, gier i dobrej muzyki. Wszyscy wrócili z niej zmęczeni, ale radośni. Cieszymy się, że nasz Klub się powiększa i słychać o nim coraz dalej. Ostatnio pojawił się o nas artykuł w „Gazecie Regionalnej”. Publikujemy też posty na innych stronach, ogłaszamy się i promujemy. Co jeszcze robimy na spotkaniach? Oglądamy filmy, przygotowujemy gazetki i artykuły, tworzymy, rozmawiamy na ważne tematy. Ostatnio obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę jest szczęście, ile ono trwa i czy potrafimy je dostrzegać. Wnioski były różne, ale jeden wspólny – człowiek szczęśliwy cieszy się z tego, co ma. A my mamy siebie, swoje pomysły, marzenia i aspiracje na przyszłość. Ichoć czasem się ze sobą nie zgadzamy, wciąż łączy nas jedno – pasja tworzenia, zmieniania i odkrywania. Dlaczego „Młodzi dla Świata”? Ponieważ wierzymy, że swoimi pasjami i zaangażowaniem możemy zmieniać świat na lepsze, pomagać nie tylko sobie, ale i innym, organizować spotkania, takie jak np. wieczorki poezji, podczas których nasi goście mogą się zrelaksować, jak również zaznajomić ze sztuką. Tworzymy i zachęcamy do tworzenia. Działamy i zachęcamy do działania. Każdy ma przecież talent – może niekiedy głęboko ukryty, ale talent. Mamy nadzieję, że swoim przykładem zainspirujemy młodzież z innych szkół, miast i państw do zmieniania świata i odkrywania go dla siebie i innych. Kreatywność rodzi kreatywność!

Martyna Róża Jersz