Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Proste działania w social mediach dla bibliotek – nie tylko na czas koronawirusa - Bibliotekarz Lubuski

Proste działania w social mediach dla bibliotek – nie tylko na czas koronawirusa

BL receptaW związku z ostatnimi decyzjami o zamknięciu bibliotek dla czytelników od 12 marca, należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Zobacz, co możesz zrobić w zakresie edukowania o koronawirusie i jak promować czytelnictwo w social mediach.

 

Pokazuj edukacyjne infografiki

W czasach fakenewsów to właśnie bibliotekarz powinien strać na straży wiarygodności przekazywanych informacji. W myśl hasła Zdrowie to podstawa! i wykorzystując możliwości biblioteki jako instytucji kultury, która w lokalnej społeczności pełni szczególną rolę, rozpowszechniaj materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.


Wypisuj recepty na e-booki i audiobooki

– Są takie choroby, które trzeba zwalczać. Złapany bakcyl niszczy i zaśmieca. Są też takie, które jeśli się złapie sprawują wiele radości i przyjemności. Gdy ktoś złapie bakcyla czytania warto go wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece by pożyczyć dobrą lekturę wzmacniającą bakcyla jaką jest niewątpliwie „Czytam sobie z bakcylem” – zaleca Anna Komander, która razem z Doktorem Książkiewiczem zaraża czytelników z Filii nr 4 z siedzibą w Bobrownikach Śląskich (MBP w Tarnowskich Górach).

Taki pomysł z przymrużeniem oka w formie grafik/postów na social media, możesz wykorzystać polecając e-booki lub audiobooki. Na pewno Twoi czytelnicy szybko złapią bakcyl czytania!

Polecaj czytanie on-line

Biblioteki cyfrowe, archiwa i wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę! Tak samo z bazami danych czy bezpłatnymi prenumeratami czasopism. Co zrobić? Przygotuj serię postów na Facebooka z ciekawostkami lub z poleceniami interesujących tytułów.

Udostępniaj kody na e-booki

Świadczysz usługi dostępu do platform z e-bookami? Przekazuj do nich kody zainteresowanym użytkownikom biblioteki za pomocą wiadomości e-mail lub przy użyciu konta w systemie bibliotecznym.
Zorganizuj wyzwanie

Ogłoś na swoim fanpage wyzwanie na najciekawszy sleeveface czytania w domu. Niech Twoi czytelnicy nominują się wzajemnie i polecają sobie ulubione książki.
Udostępniaj zdjęcia

W trakcie zamknięcia biblioteki pomyśl, w jaki sposób możesz uatrakcyjnić swój profil na Instagramie. Spróbuj stworzyć Insta Story (krótkie relacje video bądź pokaz zdjęć) czy Insta Novels (animowane wydania książek).

Barbara Maria Morawiec Lustro Biblioteki