Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Dozwolony użytek - czyli prawo autorskie w pigułce - Bibliotekarz Lubuski

Dozwolony użytek - czyli prawo autorskie w pigułce

koedOpracowanie i korzystanie z materiałów autorskich, przytaczanie cytatów, powoływanie się na publikacje, wymaga zapoznania się z regulacjami prawnymi na ten temat. Koalicja Otwartej Edukacji na swojej stronie internetowej przedstawiła usystematyzowane, w formie opisowej i tabelarycznej informacje, na temat prawa autorskiego oraz zasad korzystania z utworów.

 

Dozwolony użytek to zapis ustawy o prawie autorskim, który budzi chyba najwięcej wątpliwości i pozostawia najwięcej luk interpretacyjnych. Według ustawy prawo autorskie to prawo własności, co oznacza, że możliwość korzystania z cudzego dzieła istnieje wyłącznie za zgodą autora i odpłatnie. Dozwolony użytek daje jednak użytkownikom większą swobodę w korzystaniu z prac innych osób, upoważniając do korzystania z utworu bez zgody autorów.

Przedstawiamy obszerne opracowanie na temat zasad działania dozwolonego użytku prywatnego i publicznego. Opracowanie zostało przygotowane w dwóch wersjach: skróconej tabeli z podziałem na formę dozwolonego użytku, podmiot uprawniony do korzystania i sposób, zasady, zakres korzystania oraz tekst wyjaśniający z przykładami. Ważna pozycja na półce otwartościowców. Zapraszamy do lektury.

Autorką opracowania jest Beata Matejesiek-Rodriguez.

WYJAŚNIENIE

TABELKA

źródło: koed.org.pl

 

opracowała : Agnieszka Sobiak