Nagroda Naukowa SBP im. A. Łysakowskiego dla Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej - Bibliotekarz Lubuski

pobraneOpracowane przez dr Jolantę Hys i Joannę Kwiatkowską z Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej nowe tablice skrócone UKD pod tytułem Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych.

Publikacja Konsorcjum UKD nr 102 autoryzowana przez Konsorcjum UKD na podstawie licencji PL2019/01 otrzymały Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego w kategorii „prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym”.

Nagroda jest przyznawana od 1983 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich twórcom publikacji i prac badawczych (autorom lub redaktorom) o dużym znaczeniu dla rozwoju teorii i praktyki bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Wprowadzenie aktualnych tablic UKD jest zalecane od stycznia 2020 roku, od tej pory są one stosowane także w bieżącej bibliografii narodowej. Nowa edycja tablic zawiera ponad 5 000 symboli UKD wraz z odpowiednikami słownymi, uzupełnionych o noty stosowania i przykłady. Indeks przedmiotowy zawiera ponad 19 000 haseł. Tablice skrócone UKD ukazały się również na pendrivie.

Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych dostępna jest w sprzedaży w księgarni internetowej BN.

źródło: bn.org.pl