Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Instytucje kultury online: muzea archeologiczne - Muzeum Miejskie Wrocławia - Bibliotekarz Lubuski

Instytucje kultury online: muzea archeologiczne - Muzeum Miejskie Wrocławia

Arsenał Miejski Wrocław 1Muzeum Miejskie Wrocławia powstało w 2000 roku z połączenia kilku samorządowych instytucji muzealnych.

W jego skład wchodzi siedem oddziałów o różnym profilu działalności – Muzeum ArcheologiczneMuzeum HistoryczneMuzeum Sztuki MedalierskiejMuzeum MilitariówMuzeum Sztuki MieszczańskiejMuzeum Sztuki Cmentarnej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Dyrektorem połączonych placówek jest dr Maciej Łagiewski. Siedzibami Muzeum Miejskiego są: Stary RatuszPałac KrólewskiArsenał Miejski oraz Stary Cmentarz Żydowski, doskonale znane wrocławianom i turystom miejsca. Prawie wszystkie położone są w sercu Wrocławia, w Rynku lub na jego obrzeżach. Tutaj zmierzają wycieczki, tutaj spacerują wrocławianie, tu też odbywają się wystawy, koncerty, konferencje, spotkania kulturalne i naukowe oraz uroczystości miejskie. Wszystkie obiekty Muzeum Miejskiego Wrocławia są zabytkami, które dla Śląska mają ogromne znaczenie historyczne, społeczne i kulturowe. Muzeum prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, naukową i edukacyjną poświęconą historii i sztuce Wrocławia od czasów najdawniejszych po współczesne.

Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 roku, wielokrotnie zmieniało siedziby oraz wchodziło w skład różnych muzeów. Należy do najstarszych tego typu placówek w Europie.
Muzeum było i jest nastawione na pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. W Muzeum przechowywane są eksponaty: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Siedzibą Muzeum jest zabytkowy Arsenał Miejski o gotyckim rodowodzie, jedna z niewielu w mieście świeckich budowli średniowiecznych zachowana w całości. Wystawa stała: Śląsk starożytny i średniowieczny. Muzeum jest wydawcą rocznika SILESIA ANTIQUA, umieszczonego na liście periodyków specjalistycznych, które ukazuje się od 1959 r. i jest jednym z najstarszych, polskich czasopism archeologicznych. Wyskoki poziom merytoryczny i edytorski sprawia, że cieszy się ono zasłużenie dobrą opinią wśród osób zajmujących się zawodowo archeologią. Kontakt z redakcją – Krzysztof Demidziuk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EDUKACJA

źródło:  muzeum.miejskie.wroclaw.pl
fot. wikipedia

opracowała: Agnieszka Sobiak