Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Urodzili się... 6 lipca: Jacek Cygan - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 6 lipca: Jacek Cygan

CYGANAutor tekstów piosenek, scenariuszy widowisk estradowych i telewizyjnych, librecista, poeta. Jego utwory z gatunku poetyckiej ballady zapadają słuchaczom w pamięć na długo - Jacek Cygan

Urodził się 6 lipca 1950 w Sosnowcu.
W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 15 i liceum im. Emilii Plater. Od 1968 roku mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT. Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach.
Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej określanej mianem "krainy łagodności". W 1975 roku wraz z Jerzym Filarem założył grupę Nasza Basia Kochana, z którą w 1976 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Trzy lata później otrzymał nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę "Rozmowa". Od tego czasu zaczyna się jego współpraca z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej, między innymi z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim.
Napisał ponad tysiąc tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami – pięć z nich zdobyło trofea na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pisze, wczuwając się w usposobienie konkretnych wykonawców i kreując ich estradowe osobowości. Ma w tej mierze znaczące rezultaty.
W 1984 roku w świadomości słuchaczy zaistniała piosenka "Jaka róża taki cierń" w interpretacji Edyty Geppert. Było to w czasach niekoniecznie łaskawych dla estradowych debiutów, gdy znaczna część twórców i artystów nie powróciła jeszcze z wewnętrznej emigracji, najdobitniej wyrażonej spontanicznym bojkotem telewizji.
Jacek Cygan nie tworzył wprawdzie protest songów, jednak w swoich piosenkach oddawał, choć nie wprost, ówczesny nastrój totalnej beznadziei. Wyrazista deklaracja wokalistki: "Włosy me pochwyci wiatr/ Dziesięć pięter i ciemność", chwytała za gardło. Zwłaszcza, że tuż po niej następowała powtórka refrenu: "Jakie życie, taka śmierć – nie dziwi nic/ Jaka zdrada, taki gniew – nie dziwi nic/ Jaki kamień, taki cios – nie dziwi nic/ Nawet to co jest".
A jest to, co widać: "Knajpa, kościół – widok z mostu/ Knajpa, kościół i ten bruk – ideał nie tknął go". Zgrzebny obrazek rodzajowy, odmalowany głosem Andrzeja Zauchy w gorzko ironicznym tekście "C'est la vie – Paryż z pocztówki", jest niemal reporterskim zapisem naszego swojskiego pejzażu: "cały Twój Paryż, dwie drogi na krzyż". Codzienny widok, tak dobrze nam znany, że właściwie niedostrzegany, urasta pod piórem poety do rangi uniwersum.
W "Wypijmy za błędy" ów niecodzienny toast spełnia Ryszard Rynkowski: "Wypijmy za błędy, za błędy na górze/ Niech wyjdą na dobre zmęczonej naturze". W tekście późniejszej o dwa lata piosenki "Za młodzi, za starzy" pozbawiony złudzeń mężczyzna drwiąco przekonywał: "Nie pijmy za błędy na górze/ Tam nie zmienia się nic mimo lat/ Znasz prawdę o głowie i murze/ Daj spokój". Uderza nieprzemijająca aktualność obu konstatacji, ze wskazaniem na późniejszą.

Kiedy Ryszard Rynkowski odszedł z zespołu Vox, poprosił mnie o współpracę nad nową solową płytą. I ja dużo więcej myślałem nie o słowach do muzyki, ale o tym, kim on ma być na scenie. Czym zastąpić biały garnitur i rytmiczny taniec do "Bananowego songu". To było wyzwanie z zakresu psychologii. I stąd właśnie zrodziło się pytanie "Czego może chcieć od życia taki gość jak ja" i ten wizerunek faceta z dwudniowym zarostem, gorzkiego, ale lirycznego i prawdziwego.
Jednym z jego największych sukcesów artystycznych było napisanie tekstu piosenki "To nie ja!" – z muzyką Stanisława Syrewicza – dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas 39. konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie w 1994 roku, gdzie zajął drugie miejsce, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii udziału kraju w widowisku oraz zdobywając tytuł "największego osiągnięcia polskiej piosenki za granicą".
Jacek Cygan tworzy piosenki perypatetycznie – musi je "wychodzić". Maryla Rodowicz poprosiła go o piosenkę o Agnieszce Osieckiej. Tekst miał dostarczyć do godz. 8.30 następnego dnia, kiedy piosenkarka wchodziła do studia, bo nagranie całej płyty poświęconej poetce miało już o 15.00 trafić do produkcji.
Chodziłem po domu, mijał czas, była trzecia w nocy, ale nie było niepokoju. O godz. 4.00 spłynęły słowa "Znam ludzi z kamienia, co będą wiecznie trwać/ Znam ludzi z papieru, co rzucają się na wiatr". Potem poszło łatwo: "A my tak łatwopalni". O godz. 6.00 puściłem faks.
Tak powstali "Łatwopalni": "Biegniemy w ogień/ By mocniej żyć […] tak łatwopalni/ Tak śmiesznie marni/ Dosłowni zbyt". Zostaje "świat między wierszami", skąd "czasami odchodzi któryś z nas".
Przytaczanie najtrafniejszych fraz z przebojów Jacka Cygana jest zajęciem równie wdzięcznym, co niewykonalnym. Zbyt ich dużo. A przypominają się coraz to inne: "Czas nas uczy pogody" w niezapomnianych interpretacjach Grażyny Łobaszewskiej i Stanisława Sojki, "Pokolenie" zespołu Kombi czy piosenki Seweryna Krajewskiego.
Trudno pominąć inne osiągnięcia twórcy, jak choćby cykl telewizyjny "Dyskoteka Pana Jacka" (Dżeka), na którym wychowało się całe pokolenie młodych ludzi. Był także współorganizatorem Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. W latach 1990–1994 pracował jako kierownik literacki miesięcznika dla dzieci "Video Świat Hanna-Barbera".
Cygan zaskarbił sobie również popularność jako juror programu "Idol" (2002–2005). Oprócz tekstów piosenek, za które zebrał worek prestiżowych nagród, zajmuje się także pisaniem musicali ("Bunt komputerów", "Majkowe studio nagrań"), dramatów ("Kolacja z Gustavem Klimtem", "Cygan w Polskim. Życie jest piosenką"). Jest autorem libretta oratorium (Santo Subito; muz. Piotr Rubik), poezji ("Drobiazgi liryczne", "Ambulanza", "Pies w tunelu"), prozy ("Przeznaczenie, traf, przypadek"), biografii ("Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana"), autobiografii ("Życie jest piosenką").
Zajmuje się także tłumaczeniami. Z języka jidysz przełożył 30 pieśni Mordechaja Gebirtiga, barda krakowskiego Kazimierza. Książka z tymi przekładami: Mordechaj Gebirtig, "Bądź mi zdrów, Krakowie / Blajb gezunt mir, Kroke", ukazała się w 2012 roku. Tłumaczył też między innymi: oratorium Mesjasz Haendla i musical "Notre Dame de Paris" Plamandona i Cocciante.
Jacek Cygan (co Cygan, to Cygan) ma dar zaskakiwania nas z dnia na dzień – pisał Ludwik Stomma ("Polityka", 6 kwietnia 2016). – Najpierw były znakomite teksty piosenek, potem poezja już w bardzo poważnym wymiarze, którą chętnie bym wpisał do podręczników szkolnych, następnie fascynująca biografia kawiarnianego pianisty, potem rozchybotana na płatkach swawoli plotkarska autobiografia. Teraz nagle nowele. Piękne nowele.
W latach 80. przyczynił się do rozwoju muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazdek, między innymi Magdę Fronczewską i Krzysia Antkowiaka. Jest współautorem albumu "Dyskoteka Pana Jacka".
Program o tym tytule, z piosenkami Cygana, był emitowany w telewizji przez dziesięć lat. Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca jurora w programie telewizyjnym Idol (2002–2005).
Jacek Cygan jest również autorem słów do Santo Subito – Cantobiografii Jana Pawła II, z muzyką Piotra Rubika. Koncert 12 i 13 kwietnia 2009 roku emitowała telewizja Polsat.
W kwietniu 2013 roku Cygan został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Miesiąc później otrzymał Order Uśmiechu, który odebrał w swoim rodzinnym mieście w Szkole Podstawowej nr 15, której niegdyś sam był uczniem. W listopadzie 2014 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca.
Trzej najbardziej znani mieszkańcy Sosnowca to artyści związani z muzyką: Jan Kiepura, Władysław Szpilman i Jacek Cygan. Na stulecie urodzin Kiepury zorganizowano koncert "Chłopaki z Sosnowca. Kiepura, Szpilman i Cygan". Żartował, że go dokooptowali dlatego, że Cygana się rymuje ze Szpilmana.
Swoją przyszłą żonę Ewę poznał w 1975 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Była asystentką kierownika festiwalu. Oświadczył się po kilku dniach znajomości. Po latach zadedykował jej tomik wierszy "Ambulanza": "Ewie, wędrującej ze mną".
Piosenki z tekstami Jacka Cygana można usłyszeć w wykonaniu między innymi: Krzysztofa Antkowiaka, Hanny Banaszak, zespołu Wanda i Banda, Ewy Bem, Haliny Benedyk, Michała Bogdanowicza, Moniki Borys, Jana Borysewicza, Tadeusza Brosia, Violi Brzezińskiej, Jarka Bułki, zespołu Deef, zespołu Dwa Plus Jeden, Haliny Frąckowiak, Magdy Fronczewskiej, Kasi Fronczewskiej, Piotra Fronczewskiego, Michała Gasza, Edyty Geppert, Edyty Górniak, Jacka Granieckiego, Moniki Gruszczyńskiej, Karoliny Gruszki (w dzieciństwie), Majki Jeżowskiej, Anny Jurksztowicz, Kayah, KOMBI, Kombii, Seweryna Krajewskiego, duetu Krzysiek i Rysiek, Joanny Kurowskiej, Ewy Kuklińskiej, zespołu Lady Pank, Toma Logana, Anny Józefiny Lubienieckiej, Grażyny Łobaszewskiej, Anny Mamczur, Grzegorza Markowskiego, Marty Moszczyńskiej, Zofii Nowakowskiej, Papa Dance, Jerzego Połomskiego, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Roberta Rozmusa, Ryszarda Rynkowskiego, Piotra Schultza, Andrzeja Sikorowskiego, Krzysztofa Krawczyka, Wojciecha Skowrońskiego, Stanisława Sojki, Zdzisławy Sośnickiej, Pawła Stasiaka, Ani Stawieraj, Mieczysława Szcześniaka, Hanny Śleszyńskiej, Grzegorza Turnaua, Urszuli, Stanisława Wenglorza, Grzegorza Wilka, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Beaty Wyrąbkiewicz, Łukasza Zagrobelnego, Mariny Zacharowej, Andrzeja Zauchy, Kasi Zdulskiej, Nataszy Urbańskiej, Borysa Szyca, Naszej Basi Kochanej, Sylwii Grzeszczak i Jerzego Filara.

Twórczość
Dyskografia (wybór)
1987 – "Jacek Cygan – Czas nas uczy pogody" (LP, Wifon LP-098)
1988 – "Dyskoteka pana Jacka" (LP, Pronit PLP-0063)
1990 – "Nasenki" (LP, Muza SX-2929)
1996 – "Audiobiografia" (CD, Pomaton/EMI)
1998 – Grzegorz Turnau: Księżyc w misce – teksty w utworach "W muszelkach Twoich dłoni", "Zrobimy sztorm", "Gdzie jesteś gwiazdo" i "Bo my delfiny..."
1999 – "Audiobiografia 2" (CD, Pomaton/EMI)
2000 – "Złota kolekcja – Jacek Cygan: Laleczka z saskiej porcelany" (CD, Pomaton/EMI)
2009 – "Cyganeria Jacka Cygana" (kolekcja 10-płytowa, RosMedia)
2012 – "Poeci polskiej piosenki: Cygan – Czas nas uczy pogody..." (2CD, różni wykonawcy, utwory z tekstami Jacka Cygana)
Musicale
"Bunt komputerów" (muz. Krzesimir Dębski)
"Majkowe studio nagrań" (muz. Maria Jeżowska)
Poezja
"Drobiazgi liryczne", Kraków 1995
"Ambulanza", Warszawa 2005 (tłumaczona na język włoski przez Silvię Bruni)
"Pies w tunelu", Warszawa 2011
"Życie jest piosenką", Kraków 2014 (40 tekstów piosenek wraz z historią ich powstania)
Proza
"Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana", biografia, Kraków 2010
"Życie jest piosenką", autobiografia, Kraków 2014
"Przeznaczenie, traf, przypadek", 26 opowiadań z fotografiami autorstwa Leszka Mądzika, Kraków 2016
"Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas", Kraków 2019
Książki dla dzieci
"Cyferki", z ilustracjami Oli Woldańskiej-Płocińskiej, Kraków 2011
Tłumaczenia książek
Mordechaj Gebirtig, "Bądź mi zdrów, Krakowie / Blajb gezunt mir, Kroke", Kraków 2012
Ważniejsze piosenki
"Awinion" (wyk. Kombii)
"Baw mnie" (wyk. Seweryn Krajewski i Urszula; covery – Anna Mamczur; Grażyna Wolszczak)
"Będzie tak, jak jest" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Black and white" (wyk. Kombi)
"C’est La Vie – Paryż z pocztówki" (wyk. Andrzej Zaucha; cover – Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki)
"Co ty, królu złoty" (wyk. Monika Borys)
"Czas nas uczy pogody" (wyk. Grażyna Łobaszewska; także Stanisław Sojka; cover – Kayah)
"Czas nas zmienia" (wyk. Jerzy Połomski)
"Człowiek nie jest sam" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Dary losu" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Deszczowy wielbiciel" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Diamentowy kolczyk" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Dłonie" (wyk. Majka Jeżowska, Magdalena Fronczewska, Ania Stawieraj i inni)
"Dotyk" (wyk. Edyta Górniak)
"Dobranoc Ziemio" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Dumka na dwa serca" (wyk. Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak)
"Dyskoteka pana Jacka" (wyk. Majka Jeżowska)
"Dziewczyny lubią brąz" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Dzięki za dźwięki" (wyk. Anna Wyszkoni)
"Dziękuję, nie tańczę" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Imię trawy" (wyk. Sylwia Grzeszczak)
"Inny nie będę" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Jaka róża taki cierń" (wyk. Edyta Geppert)
"Jestem kobietą" (wyk. Edyta Górniak)
"Kobieta to jest sekret" (wyk. Ewa Bem)
"Kobieta Wschodu" (wyk. Hanna Banaszak)
"Laleczka z saskiej porcelany" (wyk. Magdalena Fronczewska, Majka Jeżowska)
"Łatwopalni" (wyk. Maryla Rodowicz)
"Mały Piccolo" (wyk. Majka Jeżowska)
"Miłość i gniew" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Moje sentymenty" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Mrok" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Muszelko, ratuj mnie" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Nie budźcie marzeń ze snu" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Nowy rozdział" (wyk. KOMBI)
"Od A do Zet" (wyk. Queens)
"Pada śnieg" (wyk. Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak)
"Podróżni bez biletu (Mamy czas)" (wyk. Wanda i Banda)
"Pokolenie" (wyk. Kombii)
"Pro-test song" (wyk. Krzysiek i Rysiek)
"Przemija uroda w nas" (wyk. Seweryn Krajewski)
"Przyszli o zmroku" (wyk. Piotr Schulz i Grażyna Łobaszewska; cover – Łukasz Zagrobelny)
"Rozmowa" (wyk. Elżbieta Adamiak)
"Sen znaleziony w lesie" (wyk. Nasza Basia Kochana)
"Senna opowieść Jana B." (wyk. Grażyna Łobaszewska)
"Siedem piekieł" (wyk. KOMBI)
"Sól na twarzy" (wyk. Halina Frąckowiak)
"Stan pogody" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Szarości me" (wyk. Viola Brzezińska)
"Śpiewka 1920" (wyk. Natasza Urbańska i Borys Szyc)
"Świat jest hojny" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Tańcz reggae" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"To nie ja!" (wyk. Edyta Górniak)
"Uczymy się żyć bez końca" (wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Video-dotyk" (wyk. Anna Jurksztowicz)
"Widzieć więcej" (wyk. Viola Brzezińska)
"Wow, Wow!" (wyk. Magdalena Fronczewska)
"Wszystkie dzieci nasze są" (wyk. Majka Jeżowska)
"Wszystko ma swój czas" (wyk. Grzegorz Markowski / Perfect)
"Wypijmy za błędy" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Wznieś serce" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Za młodzi, za starzy" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Za szybą" (wyk. Jerzy Filar; Grażyna Łobaszewska)
"Zakazany owoc" (wyk. Krzysztof Antkowiak)
"Zło" (wyk. Grzegorz Markowski)
"Zdrowie mamy, zdrowie taty" (wyk. Joanna Łosowska)
"Zwierzenia Ryśka, czyli Jedzie pociąg" (wyk. Ryszard Rynkowski)
"Życie jest nowelą" (wyk. Ryszard Rynkowski)
Tłumaczenia piosenek (wybór)
"Caruso" (wyk. Monika Gruszczyńska; Joanna Kurowska; Jacek Wójcicki)
"Mały elf" (utwór "Emmanuelle" Pierre'a Bacheleta; wyk. Halina Frąckowiak; cover – Beata Wyrąbkiewicz)
"Pamięć" (utwór "Memory" z musicalu Koty; wyk. Zdzisława Sośnicka)
"Anatewka" (utwór "Sunrise Sunset" z musicalu Skrzypek na dachu; wyk. Zdzisława Sośnicka)
Film (teksty piosenek)
1985 – "Och, Karol"
1986 – "Cudowne dziecko"
1986 – "Głód serca"
1986 – "Kingsajz"
1986 – "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie"
1986 – "Tulipan"
1988 – "Dawid i Sandy"
1989 – "Po upadku"
1989 – "O dwóch takich, co ukradli księżyc" – serial animowany
1990 – "Mów mi Rockefeller"
1992 – "Smacznego telewizorku"
1992 – "Jacek i Placek"
1994 – "Radio Romans"
1997 – "Klan" (także obsada aktorska – w roli siebie samego)
1998 – "Miodowe lata"
1998 – "Ogniem i mieczem" ("Dumka na dwa serca" muz. Krzesimir Dębski, wyk. Edyta Górniak i Mietek Szcześniak)
1999 – "Czułość i kłamstwa"
1999 – "Prawo ojca"
1999 – "Rodzina zastępcza"
2001 – "Więzy krwi"
2001 – "Zrozumieć świat"
2006 – "Będziesz moja"
2006 – "Fałszerze – powrót Sfory"
2007 – "SOS! Dzieciom"
Teatr (teksty piosenek)
1987 – "Bunt komputerów", muz. Krzesimir Dębski, reż. Wojciech Kępczyński, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, premiera: 20 grudnia 1987
2006 – "Stepping out" Richarda Harrisa, reż. Krzysztof Jasiński, Teatr Komedia w Warszawie, premiera: 7 kwietnia 2006
2010 – "Maszyna do liczenia. Musical buffo, czyli kabaret egzystencjalny" Elmera Rice'a, reż. Eugeniusz Korin, Teatr 6. Piętro w Warszawie, premiera: 3 października 2010
2014 – "Kolacja z Gustavem Klimtem", reż. Krzysztof Jasiński, Teatr STU w Krakowie, premiera: 31 stycznia 2014
2014 – "Miłość blondynki" Miloša Formana, Jaroslava Papouška i Ivana Passera, reż. Krystyna Janda, OCH-Teatr w Warszawie, premiera: 24 kwietnia 2014
2014 – "Cygan w Polskim. Życie jest piosenką", reż. Jacek Cygan, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Scena Kameralna, premiera: 17 października 2014
2015 – "Raj dla opornych" Michele Riml, reż. Krystyna Janda, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, premiera: 6 czerwca 2015
2015 – "Raj dla opornych" Michele Riml, reż. Krystyna Janda, Teatr Polonia w Warszawie, premiera: 13 czerwca 2015
Nagrody
1976 – pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie
1978 – nagroda Programu Trzeciego Polskiego Radia za piosenkę "Rozmowa"
1984 – nagroda w konkursie Programu Trzeciego Polskiego Radia za piosenki "Kobieta Wschodu", "Pro-test song", "Sól na twarzy"
1984 – nagroda specjalna jury na 21. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Jaka róża taki cierń"
1987 – tytuł piosenki roku dla piosenki "Stan pogody" w plebiscycie słuchaczy Magazynu Muzycznego Rytm
1989 – tytuł przeboju Lata z Radiem i Programu Pierwszego Polskiego Radia dla piosenki "Wypijmy za błędy'"
1991 – druga nagroda podczas 28. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Muszelko, ratuj mnie"
1994 – druga nagroda na Festiwalu Eurowizji w Dublinie za piosenkę "To nie ja !" w wykonaniu Edyty Górniak
1994 – Grand Prix i pierwsza nagroda podczas 31. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Mrok"
1999 – nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '99: – Oddziałów Terenowych TVP SA; Programu I Polskiego Radia; dziennika "Rzeczpospolita" za "Ten sam klucz"
2012 – Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz Hermenegildy Kociubińskiej za tomik "Pies w tunelu"
2015 – SuperJedynka 2015 i miano SuperPrzeboju na 52. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę "Wszystko ma swój czas" w wykonaniu grupy Perfect
2015 – Jacek Cygan odsłonił swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd
2018 – Nagroda 100-lecia ZAiKS-u
Nagrody dla wykonawców jego piosenek
1984 – nagroda im. Karola Musioła dla Edyty Geppert w kategorii Najlepsza piosenka premierowa podczas 21. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Jaka róża taki cierń"
1985 – nagroda im. Karola Musioła dla Anny Jurksztowicz podczas 22. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i czwarte miejsce podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie za "Diamentowy kolczyk"
1985 – nagroda im. Anny Jantar dla Mieczysława Szcześniaka w konkursie Debiuty podczas 22. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za "Przyszli o zmroku"
1985 – wyróżnienie dla Majki Jeżowskiej podczas 22. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za "Mały Piccolo"
1989 – pierwsza nagroda dla Ryszarda Rynkowskiego w konkursie Premiery podczas 26. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za "Wypijmy za błędy"
1994 – drugie miejsce dla Edyty Górniak w 39. Konkursu Piosenki Eurowizji za "To nie ja!"
Odznaczenia, tytuły
2013 – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
2013 – Order Uśmiechu
2014 – Tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca
2019 – Tytuł Mistrza Mowy Polskiej
Autor: Janusz R. Kowalczyk, luty 2018
źródło: culture.pl

Cytaty:
Praca jest moją pasją. Nawet, jeśli nic aktualnie nie piszę, to już o czymś myślę. Budzę się rano i zastanawiam, co dziś może się wydarzyć, co mógłbym zrobić?
Tak naprawdę, w życiu najważniejsze nie są sukcesy zawodowe, ale sfera osobista: bliscy ludzie, rodzina, przyjaciele. Myślę, że moje życie jest spełnione, jest w nim jakaś harmonia. Gdyby się bazowało tylko na tym, czy się odnosi większy czy mniejszy sukces, można by zajść w jakąś ślepą uliczkę. A w ślepej uliczce nie śpiewają.
Zawsze piszę dla konkretnej osoby. Muszę znać mojego wykonawcę, spojrzeć mu w oczy i posłuchać, co mu w duszy gra. Popatrzeć przez niego na świat, bo on daje piosence twarz.
Pamiętam, jak w Domu Górnika był koncert Czerwonych Gitar. Myślałem wtedy, Boże, jak ten Krajewski śpiewa. No istny anioł. Nie wiedziałem, że kiedyś mu napiszę piosenkę.
Utwór stworzony został w hołdzie dla Agnieszki Osieckiej. Słowa do piosenki napisał Jacek Cygan, zaś muzykę skomponował Robert Janson: https://youtu.be/0X4ZBYSI170
fot.polityka.plhttps://youtu.be/F8nZqUA07pk

opracowała: Agnieszka Sobiak