Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi, Metoda Montessori od 6 do 12 lat - Bibliotekarz Lubuski

Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi, Metoda Montessori od 6 do 12 lat

„Dziecko nie jest wazą, którą napełniamy, lecz źródłem, któremu pozwalamy wytrysnąć”

(M. Montessori)

Maria Montessori to pierwsza lekarka w Europie, dla której zawsze ważna była edukacja do życia. Treść książki Metoda Montessori od 6 do 12 lat (Wydawnictwo RM, Warszawa 2017, 209 s.) odkrywa przed czytelnikiem stworzoną przez nią metodę, która jest owocem przemyśleń i badań nad rozwojem dziecka od najmłodszych lat. Dowiemy się także, w jaki sposób dziecko między 6 a 12 rokiem życia staje się istotą odpowiedzialną, członkiem grupy społecznej i twórcą własnej przyszłości. Za podstawowe wartości Maria Montessori uznaje: podejmowanie świadomych decyzji, darzenie szacunkiem siebie i innych oraz poczucie solidarności.

 

metodamonttesoriKsiążka jest pięknie wydana, a liczne dodatkowe barwne ilustracje czynią jej lekturę miłą. Uatrakcyjniają ją także oznaczone na kolorowo zakładki: Co warto zapamiętać? Nowością, zastosowaną przez autorów, jest dodanie rad w formie opowieści tych, którzy swoich podopiecznych wysłali do „montessoriańskich” placówek, by zapewnić im edukację przydatną na całe życie. Podejście Marii Montessori nadało metodzie oprawę filozoficzną i zaowocowało myślą o stworzeniu psychopedagogiki – naukowej pedagogiki, opartej na zdrowym rozwoju psychicznym. Książka może stać się pomocna dla pedagogów, psychologów, wychowawców, rodziców oraz tych wszystkich, którym rozwój osobowy dziecka nie jest obojętny.

Jadwiga Matuszczak