Sztuka online: Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER - Bibliotekarz Lubuski

Sztuka online: Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER

bunkierHistoria Galerii Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki" sięga 1950 roku, czyli momentu utworzenia Biura Wystaw Artystycznych

Jednak jej właściwa historia zaczęła się w 1965 roku wraz z przenosinami do wybudowanego specjalnie dla niej pawilonu wystawowego (projekt architekt Krystyny Różyskiej-Tołłoczko, rzeźbiarskie opracowanie fasady: Antoni Hajdecki), w którym ma swoją siedzibę po dzień dzisiejszy. W 1994 roku "Bunkier" otrzymał status galerii miejskiej. Od tego czasu jego działalność zyskała indywidualny charakter, co symbolicznie wyraziła zmiana nazwy: w 1995 roku Galeria przyjęła oficjalnie nazwę "Bunkra Sztuki".

Galeria kolekcjonuje sztukę od początku swojego istnienia, czyli od połowy lat 60. Jako instytucja działająca w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych otrzymywała fundusze z Wydziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie na zakup prac artystów krakowskich. W 1993 roku większość zgromadzonych zbiorów została wyprzedana na aukcji, a pieniądze przeznaczono na bieżącą działalność. Równocześnie wstrzymano na kilka lat wszelkie zakupy. Na początku XXI wieku wrócono do budowania kolekcji. Nadal w zdecydowanej większości były to prace artystów z Krakowa lub z Krakowem związanych. Wiele z nich pochodziło z wystaw prezentowanych w Bunkrze. Od 2012 roku zaczął funkcjonować ministerialny program „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”, w ramach którego galeria kupiła kilkadziesiąt prac.

Największy pokaz Kolekcji Bunkra odbył się w 2007 roku w Sukiennicach w ramach wystawy Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej. Zaprezentowano wtedy około 100 prac. Ostatni pokaz Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki miał charakter sygnalny, a jego celem było przede wszystkim ukazanie różnorodności mediów i problemów, jakie ta Kolekcja reprezentuje. Ekspozycja objęła zbiory od lat 60. do współczesności.

EDUKACJA:http://bunkier.art.pl/?page_id=18

źródło: bunkier.art.pl