Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Urodzili się... 10 września: Colin Andrew Firth. - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 10 września: Colin Andrew Firth.

colinAktor teatralny i filmowy. Jeden z najlepszych, brytyjskiego aktorów komediowych. Niezapomniany Mark Darcy w filmowej adaptacji „Dziennika Bridget Jones”. Mawia się, iż powszechne uznanie wzbudza jego wyciszony, acz bardzo wyrazisty sposób ekspresji. Colin Andrew Firth.

 

Colin Andrew Firth urodził się 10 września 1960 roku w miejscowości Grayshott w hrabstwie Hampshire w Anglii. Jest rodowitym Brytyjczykiem, ale jako dziecko wiele podróżował. Pierwsze lata życia spędził w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice byli nauczycielami, ojciec uczył historii w college'u, matka wykładała teologię na uniwersytecie. Mimo tego młody Colin nie cierpiał szkoły. Pierwsze doświadczenia aktorskie Firtha to występy w kościelnych jasełkach.

Jako osiemnastolatek dołączył do zespołu National Youth Theater. Występował rzadko, pracował najczęściej za kulisami. Rozpoczął studia w Drama Centre w Londynie. Jego talent został odkryty i doceniony podczas ostatniego semestru, gdy brał udział w szkolnej produkcji „Hamleta”. Debiutował w teatrze na West Endzie w sztuce Juliana Mitchella „Another Country”. Ekranizacja sztuki była także jego debiutem kinowym w 1984 roku. W latach 80. grywał głównie w filmach telewizyjnych.

Jego kariera rozpoczęła się na dobre dopiero u schyłku lat 80. W 1988 roku zagrał na dużym ekranie rolę weterana wojennego w filmie Pata O’Connora „Miesiąc na wsi”. W tym samym roku wystąpił u Miloša Formana w filmie „Valmont” na podstawie skandalizujących „Niebezpiecznych związków”. Na planie tego filmu poznał Meg Tilly, z którą był związany przez pięć lat. Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził rolą Pana Darcy’ego w miniserialu BBC „Duma i uprzedzenia”, za którą w 1995 roku został nominowany do nagrody BAFTA.

Rok później *zagrał w filmie „Angielski pacjent”, uhonorowanym Oscarem za najlepszy film roku. Kolejne lata były bardzo pracowite. Bywało, że grywał w 5 filmach rocznie. Najważniejsze role z końca lat 90. to: Lord Wessex w „Zakochanym Szekspirze” Johna Maddena, Szekspir w „Blackladder Back and Forth”.* W następnej dekadzie święcił triumfy m.in. w filmach kinowych „Dziewczyna z perłą”, „Gdzie leży prawda” oraz w telewizyjnym „Ostatecznym rozwiązaniu”.

* W 2001 roku stał się ulubieńcem kinomanek na całym świecie za sprawą komedii “Dzienniki Bridget Jones”. Film odniósł oszałamiający sukces, a Firth stał się najbardziej rozchwytywanym odtwórcą ról amantów w Hollywood.*Zagrał w „To właśnie miłość” wyreżyserowanym przez Richarda Curtisa (2003), „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” (2004) i „Przypadkowym mężu” (2009).

W 2008 roku zagrał w niezwykle popularnym musicalu „Mamma Mia” z Meryl Streep i Piercem Brosnanem.Pięciokrotnie uhonorowany nagrodami BAFTA i nominowany do Oscara, a także wyróżniony na Festiwalu w Wenecji w 2009 roku za przejmującą kreację w „Samotnym mężczyźnie” Firth należy dziś do czołówki gwiazd filmowych. Ostatnio podziwialiśmy go w dramacie Michaela Winterbottoma „Genua. Włoskie lato”, kostiumowej komedii „Wojna domowa” oraz animowanej produkcji 3D Roberta Zemeckisa „Opowieść wigilijna”.

Aktor występował także w teatrze, między innymi w przedstawieniach "The Caretaker" (Dozorca) Harolda Pintera (London West End), "Chatsky" i "Another Country".

Mieszka w Londynie i we Włoszech. Jest żonaty z realizatorką filmów dokumentalnych Livią Giuggioli (ślub 21 czerwca 1997 roku). Mają dwóch synów, Luca (ur. 2001) i Matteo (ur. 2003). Colin Firth ma także syna Willa (ur. 1990) ze związku z aktorką Meg Tilly.

Źródło: film.wp.pl

CIEKAWOSTKI:

 • Ma syna Williama Josepha Firtha (ur. 20.09.1990 r.) ze związku z aktorką Meg Tilly.
 • Ma siostrę Kate i brata Jonathana.
 • Jest zaangażowany w kampanię przeciw deportacji uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga.
 • Ukończył Drama Centre w Chalk Farm.
 • Rozważano zaangażowanie go do roli Francka w filmie "Trans" po tym, jak zrezygnował z niej Michael Fassbender, jednak ostatecznie wybrano Vincenta Cassela.
 • Miał zagrać główną rolę w filmie "Stoker", jednak ostatecznie angaż otrzymał Matthew Goode.
 • W 2011 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego - w ten sposób nadano mu rangę Komandora Orderu.
 • Odrzucił propozycję zagrania roli Adriana Pryce'a w filmie "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa". Angaż otrzymał Sharlto Copley.
 • Był jednym z dwóch kandydatów do roli Sebastiana Shawa w filmie "X-Men: Pierwsza klasa", jednak ostatecznie angaż otrzymał Kevin Bacon, ponieważ jest Amerykaninem i wygląda groźniej.
 • Był brany pod uwagę do roli Dylana Rhodesa w filmie "Iluzja", zanim została podjęta decyzja o przyznaniu angaży aktorom młodszego pokolenia. Zastąpił go Mark Ruffalo.
 • Był jednym z wielu aktorów branych pod uwagę do tytułowej roli w filmie "Drakula". Angaż ostatecznie otrzymał Gary Oldman.
 • Był brany pod uwagę do roli Piekarza w filmie "Tajemnice lasu", ostatecznie angaż otrzymał James Corden.
 • Był brany pod uwagę do roli Teda Hughesa w filmie "Sylvia". Angaż otrzymał Daniel Craig.
 • Miał użyczyć głosu tytułowemu bohaterowi w filmie "Paddington", jednak 6 miesięcy przed premierą opuścił projekt. Oświadczenie dotyczące tej sytuacji stwierdzało, że była to wspólna decyzja reżysera filmu i aktora. Zastąpił go Ben Whishaw.
 • Był przymierzany do roli Phillipa w filmie "The Upside", lecz angaż ostatecznie otrzymał Bryan Cranston.

Źródło: filmweb.pl

- „Znam sporo mężczyzn, których bardzo wiele łączy z Bridget Jones. Myślę, że jest to postać na tyle uniwersalna, że każdy może się z nią identyfikować bez względu na płeć. Każdy może się czuć niedopasowany do otoczenia, gorszy od innych, skazany na porażkę, przekonany o własnej śmieszności… Bridget jest uosobieniem tych wszystkich obaw i stąd właśnie, jak mi się wydaje, wzięła się popularność zarówno książki, jak i filmu. Wielu widzów i czytelników dostrzega w bohaterce samych siebie. Dostrzegają też, że mimo wszystkich defektów, jakie sobie wmawia, Bridget to tak naprawdę cudowna, pełna uroku dziewczyna. Stąd płynie optymistyczny wniosek, że może i z nimi nie jest wcale tak źle. Jeżeli ktoś ma kompleksy na punkcie swojej nadwagi, czuje się samotny, obawia się, że nigdy nie odnajdzie swojej „drugiej połówki”… to jest szansa, że po obejrzeniu Dziennika Bridget Jones poczuje się choćby odrobinę mniej samotny, odrobinę mniej nieszczęśliwy. Ta swego rodzaju terapeutyczna moc opowieści wydaje mi się bardzo ważna. Bridget Jones to już niemalże współczesny mit.“

- „Tak naprawdę wcale nie miałem ochoty zagrać Marka Darcy’ego. W ogóle nie widziałem siebie w takiej roli, zwłaszcza że sześć lat wcześniej grałem w serialu Duma i uprzedzenie niemal identyczną postać nazwiskiem… Mark Darcy. Nawiasem mówiąc, Darcy z powieści Jane Austen stanowił swego rodzaju prototyp Darcy’ego z Dziennika Bridget Jones.“

Źródło:quotepark.com

Fot. unisci24.com

 

Opracowała: Agnieszka Sobiak